( στο ίδιο έργο θεατές :: 5/2/2006 18:45:38)

Από κοντά ο Τσιρίλο θα διαμορφώσει το τελικό 2-0 για την ΑΕΚ.

Στο ίδιο έργο θεατές

ΑΙΓΑΛΕΩ 0 2 ΑΕΚ

Κάποτε έλεγαν, ότι το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι που παίζεται επί 90 λεπτά για να κερδίζουν οι Γερμανοί στα πέναλτι. Παραφράζοντας τα ανωτέρω μπορούμε να πούμε ότι τα παιχνίδια του πρωταθλήματος γίνονται για να κερδίζει η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά. Όπως ακριβώς συνέβη και στο Αιγάλεω

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΥΧΑΛΑ

Η Ένωση κέρδισε με 2-0 στο "Σταύρος Μαυροθαλασσίτης" την ομάδα του Χατζάρα, χάρις στα γκολ των Λυμπερόπουλου (84'), Τσιρίλο (90'), παίζοντας καλύτερα απ' ό,τι στο Καυταντζόγλειο. Οι παίκτες του Σάντος είχαν την υπεροχή από το πρώτο σχεδόν λεπτό της αναμέτρησης, αλλά με δυσκολίες δημιουργούσαν φάσεις μπροστά από την εστία του Τζενάμο. Δίκαια πάντως, οι Ενωσίτες διαμαρτύρονται για πέναλτι του Ζαπρόπουλου στο 20' (έκανε χέρι) ενώ η πρώτη μεγάλη φάση έγινε με την έναρξη της επανάληψης, όταν ο Ίβιτς σούταρε ελάχιστα άουτ. Στο 48' απάντησε ο Μανουσάκης με τον Σορεντίνο να απομακρύνει τη μπάλα, ενώ στο 59' το σουτ του Γιάντσετιτς πέρασε ελάχιστα έξω.

ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ 70 λεπτών ο Όμο άλλαξε τις ισορροπίες με την αποβολή του (για φάουλ στο κέντρο), η ΑΕΚ άρχισε να πιέζει ασφυκτικά για να δώσει τη λύση στο 84' ο Λυμπερόπουλος, που με συρτό σουτ νίκησε τον Τζενάμο. Το Αιγάλεω ανοίχθηκε για να ισοφαρίσει, όμως στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση και ο Τσιρίλο πέτυχε το 2-0. Ο Κασναφέρης (Αθηνών) απέβαλε τον Όμο και "κιτρίνισε" τους Αγρίτη και Έμερσον.

ΑΙΓΑΛΕΩ: Τζενάμο, Γιάντσετιτς, Ψωμάς, Ζαπρόπουλος, Ποπόφ, Όμο, Μάριτς (80' Στεφανίδης), Σκοπελίτης, Σέζαρεκ (87' Σαγανάς), Αγρίτης, Νικολόπουλος (40' Μανουσάκης),

ΑΕΚ: Σορεντίνο, Γεωργέας, Κόντης, Τσιρίλο, Αλεξόπουλος, Κατσουράνης, Εμερσον, Ιβιτς (59' Καπετάνος), Λάκης (88' Λάκης), Σοάρες (67' Σέζαρ), Λυμπερόπουλος