Ο Φίλιππος Αδαμίδης παλεύει με τα κύματα του Ατλαντικού

ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ

Μια χρονιά γεμάτη επιτυχίες

Οι μεγάλες επιτυχίες της ελληνικής ιστιοπλοΐας τη φετινή χρονιά, ήταν το θέμα της χθεσινής συνέντευξης Τύπου που παραχώρησε η ΕΙΟ (Ελληνική Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία), με βασικό ομιλητή τον πρόεδρό της Αντώνη Δημητρακόπουλο.

Οι βασικοί πρωταγωνιστές όμως της χθεσινής εκδήλωσης ήταν οι δύο από τους τρεις αθλητές της Εθνικής ομάδας ιστιοσανίδων, της κλάσης "Funboard", οι οποίοι κατέλαβαν την 2η θέση στο διάπλου του Ατλαντικού που διεξήχθη πριν από μερικές ημέρες.

Πρόκειται για τους Φίλιππο Αδαμίδη και Ζαν Μαρκ Φάντις (ο τρίτος που δεν παραβρέθηκε είναι ο Ελληνοαμερικανός Μάικ Μπουζιάνης), οι οποίοι μίλησαν για τη μεγάλη τους επιτυχία και την πρώτη μεγάλη εμπειρία αθλητών της χώρας μας από τη συμμετοχή σε τέτοιο αγώνα.

"Θα μπορούσαμε να είμαστε και πρώτοι στην τελική κατάταξη αν τελευταία στιγμή δεν αντιμετώπιζε κάποια προβλήματα υγείας ο Μάικ", τόνισε ο Αδαμίδης ενώ ο Φάντις στάθηκε στην μεγάλη βοήθεια που είχαν από την πολιτεία. "Η συμμετοχή μας στον αγώνα δεν θα ήταν δυνατή, χωρίς την οικονομική συμβολή του υπουργείου Ανάπτυξης και του υπουργείου Αθλητισμού, αφού τα έξοδα του αγώνα έφτασαν στα 25 εκατομμύρια δραχμές", είπε χαρακτηριστικά.

Όσον αφορά τις εμπειρίες τους και οι δύο πρωταθλητές μας έδειχναν ενθουσιασμένοι για την καθημερινή μάχη με τα τεράστια κύματα που τους απειλούσαν να τους καταπιούν, τα τεράστια ψάρια που τους περιέβαλαν, αλλά και το κρύο που είχαν να αντιμετωπίσουν..

Ο κ Δημητρακόπουλος από την πλευρά του χαρακτήρισε απόλυτα επιτυχημένη τη χρονιά για την ομοσπονδία, αφού οι περισσότεροι αθλητές και αθλήτριες κατάφεραν να διακριθούν, όχι μόνο στην Ευρώπη αλλά και σε παγκόσμιο επίπεδο.

Όπως είπε μέχρι τώρα η Ελλάδα έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2000 στο Σίδνεϊ σε τέσσερις κατηγορίες της ιστιοπλοΐας. Πρόκειται για τα 470 ανδρών, τα 470 γυναικών, τα Φιν και τα Λέιζερ, ενώ ακόμη διεκδικούμε με αξιώσεις την πρόκριση και στις κατηγορίες Σταρ, Σόλιγκ, Μιστράλ ανδρών και γυναικών, Γιούροπ, Τορνέιντο και 49ερ.

Οι Σοφία Μπεκατώρου-Αιμιλία Τσουλφά στα 470 γυναικών κατέκτησαν την 2η θέση στην τελική κατάταξη της Ευρώπης, ενώ μέχρι τώρα είναι 4ες στην παγκόσμια, οι Ανδρέας Κοσματόπουλος-Κώστας Τριγκώνης πήραν την πρώτη θέση στην Ευρώπη και βρίσκονται στην 2η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ στην ίδια κατηγορία οι Ιορδάνης Πασχαλίδης-Θανάσης Παχούμας πήραν την 10η θέση στην Ευρώπη.

Στο μεταξύ ο Νίκος Κακλαμανάκης στις ιστιοσανίδες ΜΙΣΤΡΑΛ κατετάγη 1ος στην Ευρώπη, ο Αντώνης Μπουγιούρης 4ος στην Ευρώπη στα Λέιζερ και 15ος στον κόσμο και στα Φιν ο Αιμίλιος Παπαθανασίου 6ος στην ήπειρό μας και 7ος στον κόσμο. Ακόμη για πρώτη φορά στην ιστορία των Βαλκανικών αγώνων η χώρα μας κατέκτησε όλα τα χρυσά μετάλλια στις 11 κατηγορίες σκαφών που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα.