( άλλη μια καθίζηση :: 26/3/2006 18:01:04)

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 67-77

Άλλη μια καθίζηση

19-17, 39-34 (ημίχρονο), 49-58, 67-77 (τελικό) Θεατές: 300

Ολοταχώς για την Α2 οδεύει ο Ηρακλής που ηττήθηκε μπροστά σε λιγότερους από 300 φίλους του στο Ιβανώφειο από τον Πανελλήνιο (67-77). Έτσι, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους "κυανόλευκους" που θα πρέπει να κυνηγήσουν ένα μικρό θαύμα. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς πάλεψαν για ένα ημίχρονο και χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα προηγήθηκαν με 39-34. Δεν απέφυγαν όμως ούτε κι αυτή τη φορά την καθίζηση στην τρίτη περίοδο που τους έχει γίνει συνήθεια τελευταία. Ο Πεδουλάκης επέλεξε ένα σχήμα με τους Τόμας, Μουλαομέροβιτς, Ναντιφέι, Τζόνσεν και Τσόπη που τον έβγαλε ασπροπρόσωπο. Με μπροστάρη τον Αμερικανό και τον Ναντιφέι οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 11 πόντων στο 30΄ (49-58) κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 24-10 στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ηρακλής έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας σε 67-69 ένα λεπτό πριν από τη λήξη με τρίποντο του Κούρτοβιτς, αλλά οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν ψύχραιμοι στον χρόνο που απέμενε και κατέκτησαν τη νίκη που τους διατηρεί στο κόλπο για μια θέση στην πρώτη τετράδα.