( δίδυμοι πύργοι :: 26/3/2006 21:01:38)

Ο Μαμαντού Εντιαγέ προσπαθεί να σκοράρει στο καλάθι της Ολύμπιας υπό την πίεση του Αλεξάνταρ Ραντόγεβιτς.

ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΣ (77-65) ΜΕ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ ΕΝΤΙΑΓΕ - ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗ

Δίδυμοι πύργοι

Δεκάλεπτα: 23-13, 37-26 (ημίχρονο) 57-49, 77-65 (τελικό) Θεατές: 1.500

Με τους Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Μαμαντού Εντιαγέ να κάνουν "πάρτι" κάτω από τα δυο καλάθια, ο ΠΑΟΚ πέρασε χθες ένα σχετικά εύκολο απόγευμα επικρατώντας με 77-65 επί της Ολύμπια Λάρισας, στο κλειστό της Πυλαίας.

Του ΘΟΔΩΡΟΥ ΧΑΣΤΑ

Ο Σενεγαλέζος σέντερ έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ έχοντας 16 πόντους και 15 ριμπάουντ. Το ίδιο παραγωγικός ήταν και ο Μαυροκεφαλίδης με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ πολύτιμη ήταν η προσφορά και του Βασίλη Ξανθόπουλου στο δεύτερο ημίχρονο.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ κυκλοφορία της μπάλας και "σφιχτή" άμυνα ήταν τα μυστικά του Δικεφάλου στο ξεκίνημα. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έφτασαν γρήγορα στο +9 (15-6, 4') κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-13. Στη δεύτερη περίοδο, παρά το γεγονός ότι ο τεχνικός του ΠΑΟΚ έδωσε χρόνο συμμετοχής για αρκετή ώρα σε αναπληρωματικούς (Γεωργίτση, Χένιακ, Μανωλόπουλο, Ζούγιοβιτς), οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους (35-20, 18').

ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ, η Ολύμπια, κάνοντας ένα σερί 2-10, κατάφερε να επιστρέψει μειώνοντας στους 3 (39-36) αλλά και στους δύο πόντους (41-39, 24') χάρη κυρίως σε προσπάθειες του Λάρι Στιούαρτ. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε και πάλι από τους ψηλούς του που πήραν από το χέρι την ομάδα και με συνεχόμενους πόντους έφτασαν τη διαφορά στους 12 πόντους (57-45, 29'). Ένα νέο νεκρό διάστημα των γηπεδούχων στην 4η περίοδο έφερε τους Λαρισινούς σε απόσταση τεσσάρων πόντων (64-60, 35') αλλά η το "καθαρό" μυαλό του Ξανθόπουλου σε συνδυασμό με το δίδυμο Εντιαγέ-Μαυροκεφαλίδη δεν επέτρεψαν τους αντιπάλους να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά μια σχετικά εύκολη νίκη με 77-65.