Δανιήλ: "Μέτρησε η εμπειρία"

Η αναφορά στο βαρύ αγωνιστικό χώρο απετέλεσε σημείο αναφοράς για τους δύο προπονητές στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε. Πρώτος το λόγο πήρε ο Βασίλης Δανιήλ: "Μέτρησε η εμπειρία, καθώς από στατικές φάσεις προήλθαν τα δύο από τα τρία γκολ που πετύχαμε. Εύχομαι γρήγορα στον Πανσερραϊκό και στον Χρήστο Αρχοντίδη να επανέλθουν στην μεγάλη κατηγορία γιατί το αξίζουν". Στη συνέχεια μίλησε ο τεχνικός του Πανσερραϊκού: "Πληρώσαμε τα λάθη μας σε άμυνα και επίθεση. Οι παίκτες μου στα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν εκνευρισμένοι κι αυτό φάνηκε στη φάση του δεύτερου γκολ που δεχθήκαμε. Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με τους αναπληρωματικούς και δείχνει την ποιοτική δουλειά που γίνεται στην Παιανία". Τέλος, ο Χρήστος Αρχοντίδης μίλησε για την παρουσία των φιλάθλων: "Ο κόσμος βρέθηκε σήμερα (χθες) στο γήπεδο και μας βοήθησε. Ελπίζω όμως και στα επόμενα παιχνίδια να τους έχουμε δίπλα μας".

Κόπηκαν 2.975 εισιτήρια και εισπράχθηκαν 7.475.000 δρχ.

Η εμπειρία του Παναθηναϊκού μέτρησε καθοριστικά στο χθεσινό αγώνα των Σερρών.

ΕΥΚΟΛΗ ΝΙΚΗ (3-0) ΤΟΥ ΠΑΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Εξασφάλισε θέση στον ημιτελικό

Εύκολη ήταν η επικράτηση του Παναθηναϊκού (3-0) στο χθεσινό πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής φάση του κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο τον Πανσερραϊκό που διεξήχθη στις Σέρρες. Οι Αθηναίοι, έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους. Μόλις στο 17ο λεπτό, ο Γιάννης Γκούμας με πλασέ άνοιξε το σκορ, εκμεταλλευόμενος σύγχυση στην άμυνα του Πανσερραϊκού μετά από κόρνερ του Λαγωνικάκη. Από τραγικό λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, προήλθε και το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού δέκα λεπτά αργότερα. Μεσέρδης και Καρύπης δεν συνεννοήθηκαν, ο Σιπνιέφσκι "τσίμπησε" τη μπάλα και πλάσαρε σε κενή εστία, σημειώνοντας το 0-2. Η πρώτη φάση για τον Πανσερραϊκό δημιουργήθηκε στο 43ο, όταν ο Ηπειρώτης, με καρφωτή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Νικοπολίδη. Ένα λεπτό αργότερα, το δυνατό σουτ του Παπαγεωργίου πέρασε μόλις άουτ.

Ο αγωνιστικός χώρος ήταν εντελώς ακατάλληλος και κούρασε τις δύο ομάδες οι οποίες με τη σειρά τους στο δεύτερο ημίχρονο κακοποίησαν το ποδόσφαιρο. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το σκορ στο 85΄ με τον Βόκολο που από κοντά σημάδεψε πρώτα το δοκάρι κι έπειτα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Δεν είχε δύσκολο έργο ο Χαλκιδικιώτης διαιτητής Γιώργος Μπίκας.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Καρύπης, Χάβος, Παπαγεωργίου (80΄Βάλβης), Άγγος, Μεσέρδης, Ηπειρώτης, Φράντσεν, Σουστρ (62΄Τσιμπλίδης), Πάβλικ(54΄Μουτίδης), Κιοσσές, Ηλιόπουλος.

ΠΑΟ: Νικοπολίδης, Κωνσταντινίδης, Λαγωνικάκης, Μιλόγεβιτς, Βόκολος, Αποστολάκης, Καραγκούνης(70΄Ποδαράς), Λυμπερόπουλος, Σιπνιέφσκι, Φύσσας(70΄Θ. Νικολαΐδης), Γκούμας.