( μπασκετ: κερδισε την ουνιξ καζαν (92-81) με πρωταγωνιστη τον παπαλουκα :: 12/2/2006 21:33:13)

Μονομαχία Παπαλουκά - Μεσεριάκοφ στο χθεσινό ντέρμπι του ρωσικού πρωταθλήματος ανάμεσα στην ΤΣΣΚΑ και την Ούνιξ Καζάν.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (92-81) ΜΕ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗ ΤΟΝ ΠΑΠΑΛΟΥΚΑ

Προελαύνει η ΤΣΣΚΑ

Με τον Θοδωρή Παπαλουκά να έχει 9 πόντους και 9 ασίστ σε 25 λεπτά η ΤΣΣΚΑ κέρδισε εύκολα και την Ούνιξ Καζάν με σκορ 92-81 και παρέμεινε στην κορυφή του ρωσικού πρωταθλήματος. Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα της Μόσχας ήταν οι Σμόντις (17π.) και Βάντερπουλ (15π.). Ο Γιαχόρ Μεσεριάκοφ είχε 4 πόντους για την Ούνιξ, που είχε για πρώτο σκόρερ τον Λαβρίνοβιτς (19π.).

ΙΣΠΑΝΙΑ: Πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε η Κάχα Σαν Φερνάντο στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή της στην κατηγορία. Κέρδισε εκτός έδρας την Μενόρκα με σκορ 99-91 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής έχοντας σε καλή μέρα και τους δυο Έλληνες, Γιάννη Γιαννούλη και Νέστορα Κόμματο. Ο πρώτος έπαιξε βασικός για 34 λεπτά και είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Κόμματος πέτυχε 10 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ. Πρωταγωνιστές για την ομάδα της Σεβίλλης ήταν οι Ρόε (33π., 11ρ.) και Σλάνινα (29π.). Η Βαλένθια διέρχεται περίοδο αγωνιστικής κρίσης και γνώρισε νέα ήττα, από την Μπρέογκαν με σκορ 86-69. Ο Δήμος Ντικούδης με 20 πόντους ήταν ο μόνος που διασώθηκε από την Βαλένθια, ενώ ο Βαγγέλης Σκλάβος αγωνίστηκε μόλις 4 λεπτά και πέτυχε 2 πόντους. Σε άλλα παιχνίδια που έγιναν για την 20η αγωνιστική τα αποτελέσματα ήταν: Μάλαγα - Μανρέσα 84-66, Ρεάλ - Τζιρόνα 72-75, Αλικάντε - Φουενλαμπράντα 88-87.

ΙΤΑΛΙΑ: Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Ούντινε μέσα στην Ρώμη επικρατώντας της Ρόμα με σκορ 100-94. Ο Νίκος Βετούλας έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα, έχοντας σε 13 λεπτά συμμετοχής 11 πόντους και 3 κλεψίματα. Σε άλλα παιχνίδια που έγιναν στην 20ή αγωνιστική του καμπιονάτο τα αποτελέσματα ήταν: Ρέτζιο Καλάμπρια - Ροζέτο 76-83, Αρμάνι Τζινς Μιλάνο - Καντού 86-82, Μπιέλα - Μπένετον 70-73, Αβελίνο - Σιένα 76-108 (Δορκοφίκης 9π.), Ρέτζιο Εμίλια - Νάπολι 90-81, Κλιμάμιο Μπολόνια - Βαρέζε 86-60, Τεράμο - Βίρτους Μπολόνια 92-91.