( σημαντικη νικη του αστερα στην αλεξανδρουπολη :: 19/2/2006 20:24:02)

Πιο αποτελεσματικός ο Αστέρας πήρε σημαντική νίκη στην Αλεξανδρούπολη (φωτ. από τον αγώνα του πρώτου γύρου).

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΑΣΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Όρθιος στη Θράκη

Ο Αγροτικός Αστέρας επικράτησε δίκαια με 1-0 επί της Θράκης στην Αλεξανδρούπολη και έμεινε "ζωντανός" στο κυνήγι της απευθείας ανόδου

επιμέλεια ΜΠΑΜΠΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ

Για την ομάδα του Ευόσμου δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα χθες εκτός από τη νίκη, καθώς ακολουθούν τα ντέρμπι κορυφής με τον Πανθρακικό και τον ΠΑΣ Γιάννινα. Έτσι, οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν για ένα γρήγορο γκολ, που θα έκανε πιο εύκολο το έργο τους στην συνέχεια. Το γκολ αυτό ήρθε λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ιορδανίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καραβελίδη.

ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ 45λεπτο όλοι περίμεναν την αντίδραση της Θράκης, όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι το πάθημα της Δράμας, όπου ισοφαρίστηκαν στο 47', τους έγινε μάθημα. Έτσι, οι ευκαιρίες στο ξεκίνημα της επανάληψης ανήκαν στον Αγροτικό Αστέρα με αποκορύφωμα το δοκάρι σε κεφαλιά του Ιορδανίδη στο 51'. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν πίεσαν για την ισοφάριση χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα τον Θεοφάνους. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Γκαϊτατζή (Δράμας).

ΘΡΑΚΗ: Καραβελίδης, Πατίδης (64' Γιασίν), Μαμάφης, Παπανδρέου (73' Βράνικ), Αθανασιάδης, Σταθάκης, Φλώρος, Μαρκόφ, Τζόουνς (71' Κανελίνι), Χαϊκάλης, Σουλτανίδης.

ΑΓΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ: Θεοφάνους, Τζιόκας, Γ. Παπαδόπουλος, Μπάρμπας, Μαλλούς, Λαδάκης, Κυζερίδης, Τελιάδης, Ιορδανίδης (84' Κοσμίδης), Σακελλαρίδης, Μπεκιάρης (90' Τσούκλης).