( προκριση θριλερ του αρη με νικη 82-77 επι της χεμοφαρμ :: 28/3/2006 23:27:24)

O Ράιαν Στακ ήταν από τους κορυφαίους σε απόδοση παίκτες του Άρη (πάνω). Πριν από το τζάμπολ υπήρχαν… προφητικές μπλούζες για τον τελικό στην μπουτίκ της ομάδας.

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΘΡΙΛΕΡ ΤΟΥ ΑΡΗ ΜΕ ΝΙΚΗ 82-77 ΕΠΙ ΤΗΣ ΧΕΜΟΦΑΡΜ

Και τώρα το τέταρτο!

Με καλάθι του Κασλ πριν από την εκπνοή σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό του Σαρλερουά Ο Αρης επιστρέφει στην ελίτ της Ευρώπης! Έτοιμος να διεκδικήσει το τέταρτο ευρωπαϊκό του τρόπαιο! Η νίκη επί της Χέμοφαρμ με σκορ 82-77 ήταν αγχώδης, περιείχε αρκετή δόση τύχης, όμως όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν. Ο Αρης παίζει στις 11 Απριλίου στο Σαρλερουά κόντρα στη Διναμό Μόσχας στον τελικό του ULEB Cup.

Του ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΥΡΙΔΗ,

Το άγχος και η πίεση ήταν στοιχεία που λογικά είχε ο Αρης στο ξεκίνημα του αγώνα και τον επηρέασαν. Η Χέμοφαρμ κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο παιχνίδι και να πάρει εξαρχής το προβάδισμα στηριζόμενη στην καλή μέρα του Μπόλιτς (8π. στο πρώτο 10λεπτο). Προηγήθηκε με 15-8 στο 7' και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +4 (20-16), όμως ο Μπόλιτς είχε ήδη χρεωθεί με τρίτο φάουλ.

Ο Αρης προσπαθούσε να βρει ρυθμό και ο Ματζόν το κατάλληλο σχήμα για να έχει αποτέλεσμα στην επίθεση και στην άμυνα, πάνω στα πικ εν ρολ του Ράιτ. Με Ασημακόπουλο και Ουίλκινσον στους ψηλούς, ο Αρης έγινε πιο πιεστικός και ευέλικτος και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Μπρούερ (13π.) ήταν αυτός που κράτησε όρθια την ομάδα (μαζί με τον Στακ) επιθετικά και σταδιακά ο Αρης πήρε το προβάδισμα. Για πρώτη φορά έπιασε τη διαφορά του πρώτου αγώνα 1.37 πριν από το τέλος του ημίχρονου (37-37) και έκλεισε το πρώτο μέρος στο +6 (43-37).

Η νευρικότητα δεν έφυγε από τον Αρη στο δεύτερο μέρος. Παρότι κατάφερε να προηγηθεί με +7 (51-44) μετά από τεχνική ποινή των διαιτητών στον πάγκο της Χέμοφαρμ για διαμαρτυρίες, οι Σέρβοι βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν και πάλι τη διαφορά κάτω από τους 3 πόντους έχοντας κορυφαίο τον Βουκοσάβλιεβιτς (7π. στη τρίτη περίοδο). Μείωσαν σε 53-52 (29') και έκλεισαν το 10λεπτο στο -2 (57-55 για τον Αρη.).

Οι Σέρβοι απειλούσαν τον Αρη μέχρι τέλους. Πέρασαν μπροστά με 69-69 με καλάθι του Βουκοσάβλιεβιρτς, όμως ο Αρης βρήκε τρόπο να γυρίσει το παιχνίδι υπέρ του. Με τρίποντο του Μπρούερ ξέφυγε με 76-72, όμως η Χέμοφαρμ απάντησε. Μείωσε σε 80-77 με 1/2 βολές του Ράιτ στα 16',4'' και ο Κασλ στην τελευταία επίθεση αστόχησε αρχικά, πήρε το ριμπάουντ και ευστόχησε γράφοντας το τελικό 82-77.