( ο αρης επικρατησε του παοκ στο αλεξανδρειο 91-79 :: 22/2/2006 21:46:49)

Στακ και Εντιαγέ μονομαχούν στον αέρα για το ριμπάουντ.

Ο ΑΡΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ 91-79

Ντέρμπι μόνο για 5 λεπτά

25-17, 44-35 (ημίχρονο), 75-63, 91-79 (τελικό). Θεατές: 5.500

Μέχρι το πέμπτο λεπτό ο χθεσινός αγώνας μπορεί να χαρακτηριστεί ντέρμπι. Τα υπόλοιπα 35 λεπτά ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Για την ακρίβεια "σόου" με πρωταγωνιστή τον Άρη που πήρε μια εύκολη, δίκαιη και καθαρή νίκη επί του ΠΑΟΚ με σκορ 91-79. Δεν έγινε ντέρμπι χθες στο Παλέ, γιατί αυτό δεν το επέτρεψε ο Άρης. Μπορεί ο ΠΑΟΚ να ξεκίνησε καλύτερα και να προηγήθηκε με 4-7 και 6-9 στο πρώτο 4λεπτο, όμως από εκεί και πέρα έγινε… θεατής στον αγώνα. Ο Άρης πίεσε στην άμυνα, ιδίως στην περιφέρεια, ανάγκασε τον ΠΑΟΚ σε πολλές κακές επιλογές, ενώ στην επίθεση βρήκε τρόπο να βάλει την μπάλα στο καλάθι. Στο 9' για πρώτη φορά ο Άρης πήρε διψήφια διαφορά πόντων (25-15), έκλεισε το 10λεπτο με 25-17 και στην δεύτερη περίοδο ανέβασε το τέμπο του αγώνα.

Ο ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ κέρδισε όλες τις μάχες στις δυο ρακέτες και μαζί με τους Στακ και Πάντιους έδωσαν στον Άρη προβάδισμα 12 πόντων (32-20 στο 14', 42-30 στο 19'). Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους εννιά (44-35) στο ημίχρονο, όμως δεν έδειχνε ικανός για την ανατροπή παρότι οι Μαυροκεφαλίδης και Εντιαγέ προσέφεραν λύσεις. Ο Μαρκόπουλος γύρισε την άμυνα σε ζώνη και εκεί "τελείωσε" το παιχνίδι υπέρ του Άρη. Ο Νικολάι Πάντιους με 3/3 τρίποντα και συνολικά 12 πόντους στην τρίτη περίοδο, έβαλε τέλος στα όνειρα των παικτών του ΠΑΟΚ για νίκη. Στο 30' το σκορ ήταν 75-63 και στις αρχές της τέταρτης περιόδου η διαφορά έφτασε στο +14 (83-69 στο 34') και διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα χωρίς καμιά δυσκολία.