( αεκ 64 αρης 58 :: 15/2/2006 22:30:30)

ΑΕΚ 64 ΑΡΗΣ 58

Πεπρωμένου φυγείν αδύνατο

10-11, 26-27 (ημίχρονο), 49-44, 64-58 (τελικό). Θεατές: 300

Ο μονόφθαλμος κέρδισε τον τυφλό χθες στο Γαλάτσι! Αυτό ήταν το σκηνικό του αγώνα ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Άρη. Η "Ένωση" δεν μπορούσε να είναι χειρότερη από τον χθεσινό Άρη και γι' αυτό κέρδισε με 64-58. Είχε 14 περισσότερες βολές (30 έναντι 16), 10 περισσότερα σουτ (49 έναντι 39), 12 λιγότερα λάθη (11 έναντι 23), πήρε 19 επιθετικά ριμπάουντ(!) και όμως κέρδισε τον Άρη μόνο με έξι πόντους! Παρ' όλα αυτά οι "κίτρινοι" προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 27-26, όμως στο δεύτερο μέρος έδωσαν παραδείγματα προς αποφυγήν για το πώς πρέπει να παίζεται το μπάσκετ!

Η ΑΕΚ απλώς πίεσε στην άμυνα και στην επίθεση βρήκε λύσεις με τους Χάτζατζ και Μπουρούση. Προηγήθηκε με 47-39 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (49-44) και στην τέταρτη περίοδο έλεγχε το παιχνίδι μέχρι τη στιγμή που ο Σιγάλας έπαιξε δυο καλές άμυνες και ο Άρης με τις βολές του Πάντιους μείωσε σε 60-58 (27,8''). Σ' εκείνο το σημείο έκανε το μεγάλο λάθος ο Αντρέα Ματζόν να μην δώσει εντολή για φάουλ, αλλά ήλπιζε σε κλέψιμο! Τελικώς, έγιναν δυο φάουλ, αλλά είχαν ήδη περάσει 17'' οπότε στα 9'' όταν ο Παντελιάδης πήγε στις βολές (και ήταν εύστοχος) δεν υπήρχε περιθώριο να γυρίσει το 62-58 και η ΑΕΚ στο φινάλε πήρε τη νίκη.