( πεμπτη συνεχομενη νικη για τον παοκ στο πρωταθλημα :: 15/2/2006 21:52:11)

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πασάρει την μπάλα παρά την πίεση του Μάικ Μπατίστ.

ΠΕΜΠΤΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Ασταμάτητος ο Δικέφαλος

Δεκάλεπτα: 20-21, 36-44 (ημίχρονο), 55-60, 81-81 (κανονικός αγώνας), 98-96 (παράταση) Θεατές: 4.000

Τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής και ίσως τη σπουδαιότερη νίκη της φετινής του σεζόν πέτυχε χθες ο ΠΑΟΚ, που επιβλήθηκε στο κλειστό της Πυλαίας επί του Παναθηναϊκού με 98-96 στην παράταση

Του ΘΟΔΩΡΟΥ ΧΑΣΤΑ

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος παρασυρμένος από τον ενθουσιασμό της κερκίδας κατάφερε να πάρει γρήγορα ένα προβάδισμα 9 πόντων στο πεντάλεπτο (15-6). Η αντίδραση του Ομπράντοβιτς ήταν άμεση, έριξε στο παρκέ τον Φέμερλινγκ διατηρώντας τις ισορροπίες κάτω από τα καλάθια. Έτσι, ο Παναθηναϊκός βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά του κατάφερε να επιστρέψει στο σκορ, αλλά και να πάρει κεφάλι μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου (20-21). Ονειρώδες ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι, σε αντίθεση με τα πρώτα λεπτά, βρήκαν ελεύθερους χώρους για σουτ τριών πόντων εκμεταλλευόμενοι στο μέγιστο τις ευκαιρίες. Πετυχαίνοντας επτά(!) τρίποντα στο 2ο δεκάλεπτο, οι "πράσινοι" έφτασαν μέχρι και το +11 (27-38 στο 15΄) με το πρώτο ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά 36-44.

ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ του ΠΑΟΚ πάντως δεν κατέθεσαν τα όπλα προσπαθώντας να μειώσουν τη διαφορά στο δεύτερο μέρος. Στο 23' το σκορ ήταν 45-48 με τον Παναθηναϊκό πάντως να μην χάνει σε κανένα σημείο το προβάδισμα στο σκορ. Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στην 4η περίοδο με τον Δικέφαλο όμως να ετοιμάζει την τελική του αντεπίθεση. Το 71-76 στο 37' έγινε 77-78 στο 39' και το παιχνίδι "πήρε φωτιά". Παρά τα συνεχή φάουλ των παικτών του Παναθηναϊκού, που μάλλον δεν τα έβλεπαν οι διαιτητές, ο Δικέφαλος κατάφερε να πάρει προβάδισμα μετά από 30 σχεδόν αγωνιστικά λεπτά (79-78 με καλάθι του Βασιλειάδη 48 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος). Ακολούθησαν συνεχή φάουλ με την ρουλέτα των ελεύθερων βολών να μην βρίσκει νικητή. Ο Παναθηναϊκός μάλιστα είχε την ευκαιρία 2,3 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος να πάρει τη νίκη, αλλά ο Σκεπάνοβιτς ευστόχησε μόνο σε μία βολή στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (81-81).

ΕΚΕΙ, παρά το κακό ξεκίνημα (81-88 στο 42'), ο ΠΑΟΚ επανήλθε και πάλι με τον Γιάννη Γκαγκαλούδη να αποδεικνύεται ο άνθρωπος των τελευταίων λεπτών. Με τρίποντο έκανε το 94-93 (44.30) ενώ ευστοχώντας και στις 4 ελεύθερες βολές που είχε στα τελευταία δευτερόλεπτα έβαλε τη σφραγίδα του στη σπουδαία νίκη (98-96).