( ο απολλων πλησιασε την εκπληξη στο καραϊσκακη :: 13/3/2006 0:22:57)

Η ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ: Ο Κλέιτον με πέναλτι μειώνει σε 2-1 για τον Απόλλωνα. Κάπου εκεί, άρχισαν τα καρδιοχτύπια στο Καραϊσκάκη.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ ΣΤΟ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ

Νίκη με ιδρώτα για τον Ολυμπιακό

Όπως πέρσι (2-0 στο 90') έτσι και φέτος ο Απόλλων Καλαμαριάς, έφυγε από το Καραϊσκάκη με μια… τιμητική ήττα, αλλά χθες η αλήθεια είναι ότι ο Απόλλων φλέρταρε πολύ πιο έντονα με μια ακόμη έκπληξη

ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΥΧΑΛΑ

Ο Μάκης Κατσαβάκης, είδε την ομάδα του να μην παρατά το παιχνίδι, ακόμη κι όταν το σκορ έγινε 2-0 στις αρχές του β' ημιχρόνου, να κυνηγά το αποτέλεσμα και να φτάνει μια ανάσα από την ισοφάριση σε ένα εκπληκτικό δίλεπτο με πρωταγωνιστή τον Σίλβα Κλέιτον.

Βέβαια, πολλοί αναρωτήθηκαν τι θα συνέβαινε εάν έπαιζε και ο Χάρης Παπάς, αλλά με τα "αν" κανείς δεν πήγε μπροστά. Απλώς, τόσο ο νεαρός διεθνής όσο και η διοίκηση του Απόλλωνα, έπρεπε πολύ νωρίτερα να είχαν ξεκαθαρίσει την κατάσταση, και να είχε αποφευχθεί το "κρυφτούλι" παίζει δεν παίζει… Εξάλλου, η δικαιολογία της… τροφικής δηλητηρίασης, ακόμη κι αν είναι αληθινή είναι δύσκολο να την πιστέψει κανείς, μετά από το σίριαλ που προηγήθηκε.

Κι ίσως ευθύνη έχει κι ο Ολυμπιακός που με δεδομένο το +12 από τη δεύτερη θέση, έπρεπε να απαιτήσει τη συμμετοχή του Παπά για να δει ο προπονητής κι ο κόσμος, τι μπορεί να κάνει ο νεαρός άσος.

Έστω όμως και χωρίς τον Παπά, ο Απόλλων μπήκε στο γήπεδο για να παίξει μπάλα. Ο Κατσαβάκης με δεδομένες τις απουσίες που είχε έκανε πειράματα (αριστερό μπακ ο Παρμαξίδης, μαν του μαν ο Κόλτσης στον Ριβάλντο) και είδε την ομάδα του να απειλεί πρώτη με τον Κλέιτον (σουτ στο 7' λίγο έξω).

Μετά το δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε δαιμονισμένο ρυθμό με τους "ερυθρόλευκους" να γίνονται απειλητικοί χάρις στις κινήσεις που έκαναν οι μέσοι τους στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και αφού στο 12' ο Τουρέ έχασε μεγάλη ευκαιρία, στο 17' ο Ντάνι άνοιξε το σκορ.

Μετά το 1-0 ο Ολυμπιακός έχασε κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλο γκολ, όμως ο κέρβερος Κόβατς κράτησε όρθιο τον Απόλλωνα με τον Κατσαβάκη στο δεύτερο ημίχρονο να ανακατεύει για τα καλά την τράπουλα.

Πέρασε τον Σαμουηλίδη αντί του Χριστοφορίδη, ο Κόλτσης άφησε το ρόλο του φρουρού του Ριβάλντο στον Καραλιόπουλο και πέρασε αριστερό μπακ, ο Παρμαξίδης πήγε στον άξονα δίπλα στον Ορφανό και η Καλαμαριά άγγιξε την ισοφάριση στο 49'. Αΐλτον και Κλέιτον συνδυάσθηκαν άψογα όμως το σουτ του τελευταίου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε κι αφού στο 54' ο Κόβατς με νέα φοβερή διπλή επέμβαση αποσόβησε το 2-0, ήρθε το καθαρό πέναλτι του Φυτανίδη στον Τζόρτζεβιτς που εκτέλεσε εύστοχα ο παθών.

Εκεί κάπου το παιχνίδι φάνηκε να τελειώνει. Μετά το 60' ο Ολυμπιακός πάτησε φρένο κι αφού στο 69' ο Σαμουηλίδης προειδοποίησε σουτάροντας λίγο έξω, ήρθε η μείωση του σκορ με το πέναλτι του Κλέιτον. Πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Ανατολάκη, αλλά ο Φινοκαλιώτης δεν έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Το Καραϊσκάκη πάγωσε και στο αμέσως επόμενο λεπτό παραλίγο να είχαμε εμφράγματα. Ο Κλέιτον έφυγε στην κόντρα έδωσε την ασίστ στον Σαμουηλίδη με τον Νικοπολίδη να διώχνει με αυτοθυσία σε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου ο Ορφανός έστειλε την μπάλα και πάλι στο δοκάρι. Το Καραϊσκάκη θύμιζε ησυχαστήριο, αλλά μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο σκορ.