Βρήκε στην έρημο… βρύση, άλλα νερό δεν ήπιε. Η Εθνική ομάδα κρατούσε τη νίκη μέχρι το 92' απέναντι στη Σαουδική Αραβία, όμως στο λεπτό εκείνο δέχθηκε την ισοφάριση (1-1) και έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει την πρώτη θέση στο τουρνουά του Ριάντ.

Πέρα όμως από το τελικό αποτέλεσμα, αυτό που μέτρησε περισσότερο ήταν τα οφέλη της συμμετοχής. Τόσο οικονομικά, όσο και αγωνιστικά. Η ΕΠΟ θα εισπράξει 450.000 δολαρίων για τη συμμετοχή της Εθνικής στο τουρνουά και 30.000 επιπλέον για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης που θα δοθούν στους διεθνείς. Αγωνιστικά, οι νέοι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ότο Ρεχάγκελ (Λαγός, Μάντζιος, Σαλπιγγίδης) έδειξαν ότι μπορούν να προσφέρουν λύσεις ενόψει 2008.

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ομάδα ξεκίνησε επιθετικά, αναζητώντας διεξόδους μπροστά στην οργανωμένη άμυνα των Σαουδαράβων. Το πρόβλημα της Εθνικής μας βρισκόταν στην επίθεση, όπου έλειπε η τελική πάσα, για να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου και λίγο πριν από την εκπνοή του α' μέρους έφθασαν κοντά στο γκολ, αλλά τα σουτ των Αλ Καφτάνι και Αλ Σάχαρτ σταμάτησαν στον Νικοπολίδη (44'). Ορεξάτη μπήκε και στο β' ημίχρονο η Εθνική. Πίεσε ψηλά τους Σαουδάραβες και βγήκε με περισσότερη σιγουριά μπροστά.

Η ΥΠΕΡΟΧΗ αξιοποιήθηκε στο 59' όταν ο Γκέκας ανετράπη από τον Αλ Ντοσάρι. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Ζαγοράκης (ο οποίος αναδείχθηκε MVP του αγώνα) και άνοιξε το σκορ (0-1). Στο 70' ο Γκέκας έχασε ευκαιρία να σιγουρέψει τη νίκη και από εκείνο το χρονικό σημείο άρχισε η αντεπίθεση των γηπεδούχων. Στο 86' αποβλήθηκε ο Καραγκούνης με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στις καθυστερήσεις ο Αλ Τάκερ με σουτ από 30 μέτρα αιφνιδίασε τον Κοτσόλη ισοφαρίζοντας (1-1). ''Ηθελα να εκτιμήσω και να δω ποιους παίκτες μπορώ να διαλέξω για τα σημαντικά ματς του μέλλοντος'', τόνισε ο Ότο Ρεχάγκελ και πρόσθεσε: ''Μας έλειψαν επτά έμπειροι παίκτες και ήταν μια ευκαιρία να δούμε τους νέους που κλήθηκαν. Εχω στη διάθεσή μου 30 παίκτες, αν όμως στην πορεία βρεθεί κάποιος καλός θα τον επιλέξω. Για τα προκριματικά του Euro 2008 δεν μπορούμε να πούμε τίποτε αυτή τη στιγμή. Θα εξαρτηθεί από την κλήρωση''.

Διαιτήτευσε ο Γιασέρ Μαχμούτ (Μπαχρέιν).

EΛΛΑΣ: Νικοπολίδης (46' Κοτσόλης), Βύντρα, Λαγός, Καψής (63' Αλεξόπουλος), Άντζας, Γκούμας (75' Ανατολάκης), Ζαγοράκης (80' Καφές), Γκέκας, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Μάντζιος (77' Λυμπερόπουλος). ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ: Αλ Ντάια, Αλ Ντοσάρι (67' Αλ Πάχρι), Χαϊντάρ (75' Αλ Μάσαλ), Μοντασάρι, Αλ Κoυάντι, Αλ Τάκερ, Αλ Τέμιατ (74' Αλ Γιασάν), Αλ Γκάναμ, Αλ Σάλουτ, Αλ Σάχαρτ, Αλ Καφτάνι.

ΝΙΚΗΤΡΙΑ του τουρνουά αναδείχθηκε η Κορέα που νίκησε τη Φιλανδία με 1-0.

Τον αγώνα με τη Σαουδική Αραβία παρακολούθησαν περίπου 150 Ελληνες, αλλά και πέντε Πορτογάλοι, μόνιμοι κάτοικοι του Ριάντ, οι οποίοι αποθέωσαν τον Γιώργο Καραγκούνη με κασκόλ και σημαίες της Μπενφίκα.