( χωρίς νίκη ο σάντος με ολυμπιακό :: 19/2/2006 22:54:35)

Χωρίς νίκη ο Σάντος με Ολυμπιακό

Ο Φερνάντο Σάντος (φωτογραφία) δεν έχει νικήσει ποτέ τον Ολυμπιακό σε αγώνα πρωταθλήματος, καθώς σε πέντε αγώνες μετράει δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Πάντως, ο Πορτογάλος τεχνικός νίκησε (2-1) τον Ολυμπιακό σε τελικό του κυπέλλου το 2002, ενώ πέρυσι επικράτησε με 1-0 στο Καραϊσκάκη, αλλά η ΑΕΚ αποκλείστηκε στην παράταση. Χθες, ο Σάντος έφτασε τους 80 αγώνες στην Α' εθνική, εκ των οποίων οι 76 στον πάγκο της ΑΕΚ (οι άλλες τέσσερις ήταν στον πάγκο του Παναθηναϊκού την περίοδο 2002-03). Ο τεχνικός της Ένωσης μετράει 51 νίκες, 15 ισοπαλίες και 14 ήττες, ενώ οι ομάδες του έχουν σημειώσει 139 γκολ και έχουν δεχτεί 71.

* 50 γκολ στην Α' εθνική συμπλήρωσε ο Φάνης Γκέκας. Τα 32 με την φανέλα της Καλλιθέας και 18 με αυτήν του Παναθηναϊκού.

* Ο Γρηγόρης Γεωργάτος ξεπέρασε χθες τις 300 συμμετοχές στην Α' εθνική. Ο Πατρινός αγωνίζεται στη "μεγάλη" κατηγορία από το 1991 με τις φανέλες της Παναχαϊκής, του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ, με ενδιάμεσους σταθμούς μία χρονιά στην Β' εθνική (Παναχαϊκή) και δύο στο καμπιονάτο (Ίντερ).