Αθλητικά :: Αθλητική είδηση

( προσωπικο σοου του ριβαλντο το ντερμπι :: 15/1/2006 22:34:03)

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΟΟΥ ΤΟΥ ΡΙΒΑΛΝΤΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

Σαν το παλιό καλό… κρασί

Η μεγάλη κλάση του Ριβάλντο έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού στο χθεσινό ντέρμπι, όπου οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-2 επί του Παναθηναϊκού αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ

ΣΤΑΔΙΟ "Γ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ"

του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΥΧΑΛΑ

Ο Βραζιλιάνος σούπερ σταρ με δύο δικά του γκολ, άλλαξε τα δεδομένα που είχαν διαμορφωθεί από το 21ο λεπτό με το εύστοχο πέναλτι του Γκονζάλες, κι έδωσε την πολύτιμη νίκη του σε ένα παιχνίδι, όπου ο Ολυμπιακός κέρδισε είτε γιατί το ήθελε, είτε γιατί το πίστευε περισσότερο. Οι "πράσινοι" ήταν αυτοί που στα πρώτα λεπτά ξεκίνησαν καλύτερα και στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Ολυμπιακού κέρδισαν πέναλτι. Παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, ο Νικοπολίδης έρχεται σε επαφή με τον Παπαδόπουλο και ο Καλόπουλος σωστά έδειξε την άσπρη βούλα. Μετά το 0-1, ο Ολυμπιακός έδειχνε να τα έχει χαμένα, το παιχνίδι του ήταν εντελώς απείθαρχο, αλλά αφού γλίτωσε το 0-2 στο 30' (εξαιρετική προσπάθεια Παπαδόπουλου και ασίστ σε Σέριτς με τον Νικοπολίδη να απομακρύνει) ήρθε το πρώτο χτύπημα Ριβάλντο από το πουθενά.

ΣΕΝΤΡΑ απελπισίας, κακή απομάκρυνση από την άμυνα κι ο Βραζιλιάνος με απευθείας πλασέ εκτέλεσε τον Γκαλίνοβιτς. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ξανά με την πλάτη στον τοίχο, αλλά το κακό για τους "πράσινους" ήταν ότι ο Κονσεϊσάο σε ένα ακόμη παιχνίδι ήταν κάπου αλλού, ενώ ο Γκονζάλες μετά την ισοφάριση διακρίθηκε για τις… κλοτσιές που έδωσε. Οι "ερυθρόλευκοι" στο δεύτερο ημίχρονο έδειχναν πιο πειθαρχημένοι και στο 57' ο Ριβάλντο έβαλε οριστικά τη σφραγίδα του. Η μπάλα έφτασε στα πόδια του, με τεχνικό πλασέ νίκησε τον Γκαλίνοβιτς και διαμορφώθηκε το 2-1.

Ο ΜΑΛΕΖΑΝΙ προσπάθησε να αλλάξει τις ισορροπίες, όμως, στο 73' το γκολ προσφορά του Μόρις προς τον Κωνσταντίνου έσβησε τις όποιες ελπίδες. Ούτε το γκολ του Γκέκα στο αμέσως επόμενο λεπτό δεν στάθηκε αρκετό για να αναστρέψει το σκηνικό, αφού ο Παναθηναϊκός στο εικοσάλεπτο που απέμεινε δεν δημιούργησε ούτε μία ευκαιρία για να ισοφαρίσει.