( ηττα του παοκ στη ροδο απο τον κολοσσο με 76-73 :: 12/3/2006 21:06:19)

Ζούγιοβιτς και Εντιαγέ προσπαθούν να σταματήσουν τον Τρέιβον Μπράιντ που ετοιμάζεται να καρφώσει στο καλάθι του ΠΑΟΚ, χθες το απόγευμα, στο Βενετόκλειο της Ρόδου.

ΗΤΤΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΣΤΗ ΡΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΟΣΣΟ ΜΕ 76-73

Υπέκυψε στις απουσίες

16-16, 40-30 (ημίχρονο), 52-51, 76-73 (τελικό). Θεατές: 1.200

Μετά από ένα συγκλονιστικό -στην εξέλιξή του- παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ υπέκυψε στις απουσίες του (Βασιλειάδης και Μακσάντσεφ) και γνώρισε την ήττα χθες στο Βενετόκλειο από τον Κολοσσό με 76-73.

Αγχώδες και νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα και για τις δυο ομάδες, οι οποίες προσπάθησαν να στηριχτούν στους ψηλούς τους παίκτες με Μπράιαντ και Εντιαγέ αντίστοιχα να παίρνουν αρκετές προσπάθειες. Το σκορ παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο ισόπαλο 16-16. Στη συνέχεια η γηπεδούχοι προσπάθησαν να "ανοίξουν" το παιχνίδι και βγάζοντας αρκετούς επιτυχημένους αιφνιδιασμούς με πρωταγωνιστή τον Πένλαντ κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 27-21 στο 14 ' και 32-23 στο 16'. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να έχει πρόβλημα στο γρήγορο παιχνίδι και μην έχοντας απαντήσει επιθετικά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 πόντους με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (40-30).

ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ, ο Δικέφαλος ξεκίνησε αφυπνισμένος και κατάφερε γρήγορα να επιστρέψει στο παιχνίδι. Στηριζόμενος κυρίως στον Τρε Σίμονς έκανε ένα σερί 2-10 και έφερε τη διαφορά στο καλάθι (42-40, 24') ενώ με καλάθι του Μαυροκεφαλίδη πήρε μετά από πολύ ώρα προβάδισμα στο σκορ, λίγο πριν από την λήξη του 3ου δεκαλέπτου (50-51). Στην 4η περίοδο, ο Κολοσσός έκανε και πάλι το ξέσπασμά του και με σερί 10-0 έφερε την διαφορά για πρώτη φορά στους 11 πόντους (64-53, 33') δείχνοντας αποφασισμένος για την νίκη. Οι παίκτες των φιλοξενούμενων όμως βρήκαν το κουράγιο για να επιστρέψουν ξανά φέρνοντας τη διαφορά πολύ γρήγορα στο καλάθι (64-62, 35') και κάνοντας δραματικά τα τελευταία λεπτά.

ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΡ στο 75-73 και τον Ζούγιοβιτς να αστοχεί σε τρίποντο ο Κολοσσός είχε την μπάλα 26'' πριν από τη λήξη. Ο Μαρκόπουλος δεν έδωσε εντολή για φάουλ, οι γηπεδούχοι "ξόδεψαν" τον χρόνο, ο Σίμονς έκλεψε προς στιγμήν κάνοντας μετά το λάθος ενώ το τελικός σκορ διαμορφώθηκε με μια βολή του Χάνσελ σχεδόν σε νεκρό χρόνο.