( μαρουσι-ηρακλης 78-63 :: 12/3/2006 18:22:19)

ΜΑΡΟΥΣΙ-ΗΡΑΚΛΗΣ 78-63

Δεν υπάρχει σεβασμός

19-13, 39-32 (ημίχρονο) 56-47, 78-63 (τελικό) Θεατές: 300

Ο Ηρακλής δεν εμπνέει πλέον κανέναν σεβασμό και δεν τον υπολογίζει κανείς. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο αγώνας με το Μαρούσι. Οι διαιτητές χρέωσαν τους "κυανόλευκους" με τρεις τεχνικές ποινές και δυο αντιαθλητικά φάουλ. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς γνώρισε άλλη μια ήττα (78-63) και φλερτάρει πλέον επικίνδυνα όσο ποτέ άλλοτε με τον υποβιβασμό στην Α2. Εξαρχής τα πράγματα ήταν δύσκολα για τους "κυανόλευκους" που παρατάχθηκαν, απροπόνητοι με τα γνωστά προβλήματα και χωρίς τον Νίκο Κούβελα. Παρ' όλα αυτά κόντραραν το Μαρούσι για ένα ημίχρονο (39-32).

ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ όμως οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Μπλάκνεϊ αύξησαν τη διαφορά. Κινγκ και Δέδας κατέβαλλαν φιλότιμες προσπάθειες, αλλά ήταν απελπιστικά μόνοι. Πρόσωπο του αγώνα πάντως ήταν ο Νίκος Μπουντούρης που συμπλήρωσε 500 συμμετοχές στην Α1. Ο Βολιώτης πλέι μέικερ μπήκε στον αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και τιμήθηκε από τη διοίκηση της ομάδας για το σημαντικό επίτευγμά του.