( βολεϊ: ο ηρακλης επικρατησε του ολυμπιακου με 3-0 σετ :: 15/1/2006 22:52:50)

Ο Ματέι Τσέρνιτς καρφώνει στο μπλοκ του Ολυμπιακού.

ΒΟΛΕΪ: Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΜΕ 3-0 ΣΕΤ

Παραδοσιακή νίκη

του ΗΛΙΑ ΤΑΤΑΛΑ

Ακόμη έναν κρίκο στην αλυσίδα των επιτυχιών του κόντρα στον Ολυμπιακό, πρόσθεσε χθες ο Ηρακλής, στο κατάμεστο Κατσάνειο. Οι παίκτες του Αλέκου Λεώνη επικράτησαν με 3-0 σετ, με τον Κλέιτον Στάνλεϊ σε μεγάλη μέρα.

Τη δωδέκατη σερί νίκη του επί του Ολυμπιακού πανηγύρισε χθες ο Ηρακλής, καθώς ο ταλαιπωρημένος από τους τραυματισμούς Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να τον απειλήσει σε κανένα σημείο. Κομβικό σημείο ήταν η επανεμφάνιση του Κλέιτον Στάνλεϊ στο πρωτάθλημα, καθώς έδειξε ότι ξεπέρασε τον τραυματισμό του και με μία σπουδαία εμφάνιση διέλυσε την άμυνα των "ερυθρόλευκων".

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕΤ Στάνλεϊ και Μπολ έκαναν πάρτι και το 25-18 ήρθε πιο εύκολα απ' ό,τι θα περίμενε και ο πιο αισιόδοξος φίλος του Ηρακλή. Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Λεώνη μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα και προηγήθηκαν με 13-8 και 23-19. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 23-23, όμως ο Ηρακλής είχε τον τελευταίο λόγο και πήρε το σετ με 25-23. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός κατέρρευσε και οι "κυανόλευκοι" πήραν τον αγώνα με 25-20. "ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ σημαντική νίκη. Ο κόσμος μας βοήθησε και πάλι και τον ευχαριστούμε. Πλέον κοιτάμε τον επόμενο αγώνα για το Τσάμπιονς λιγκ", δήλωσε ο Αντρέι Κράβαρικ.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπολ 4,83, Γκιούρδας 6,5, Κράβαρικ 6, Ντίαζ 3,83, Δημητρακόπουλος -λ, (69% υποδοχή), Στάνλεϊ 23,66, Τσέρνιτς 12,33, Μπρουκς, Ιωαννίδης. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νανγκά 9,33, Μεάνα-λ (64% υποδοχή), Κουρνέτας 1,50, Χατζηαντωνίου 4.50, Τσακιρόπουλος 4,33, Τσόσκοβιτς 13, Ρουμελιώτης 1,33, Αρμενάκης 1, Τζιγγίδης 4, Κουλιέρης, Παπάζογλου.

ΣΤΗ ΝΙΚΑΙΑ ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε μόνο στο τρίτο σετ, το οποίο κέρδισε με 31-29 και κατάφερε να φύγει χωρίς απώλειες από την Αθήνα παραμένοντας στην τέταρτη θέση. Από τον Δικέφαλο 20 πόντους πέτυχε ο Κυριακίδης και 18 ο Γκενς. Πάντως, το μεγάλο πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ ήταν η τροφική δηλητηρίαση που υπέστησαν οι περισσότεροι παίκτες πριν από τον αγώνα, με τον Ρικάρντο να διακομίζεται προληπτικά στο νοσοκομείο.

ΤΟ ΜΕΛΑΝΟ ΣΗΜΕΙΟ της 13ης αγωνιστικής ήταν τα σοβαρά επεισόδια που διαδραματίστηκαν έξω από το γήπεδο του Παγκρατίου, όταν οπαδοί του Παναθηναϊκού δέχθηκαν επίθεση, με αποτέλεσμα δύο άτομα να οδηγηθούν στο νοσοκομείο, ενώ η αστυνομία προέβη σε συλλήψεις.