( ο αρης αφησε βαθμους (1-1) και στην πατρα :: 26/3/2006 19:27:25)

Μονομαχία των δύο σκόρερ του αγώνα της Πάτρας με τον Νασιόπουλο να προσπαθεί να ανακόψει τον Γκαρσία.

Ο ΑΡΗΣ ΑΦΗΣΕ ΒΑΘΜΟΥΣ (1-1) ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ

Συλλέκτης ισοπαλιών

Ούτε στην Πάτρα ο Άρης βρήκε εκτός έδρας νίκη. Κινδύνεψε με ήττα από την Παναχαϊκή και με βάση την εξέλιξη του αγώνα μάλλον το τελικό 1-1 πρέπει να τον αφήνει ικανοποιημένο.

Το παιχνίδι, ανήμερα της συμπλήρωσης 92 ετών από την ίδρυση του συλλόγου, δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Δυο ομάδες που ήθελαν βαθμούς για διαφορετικούς σκοπούς η κάθε μία στο τέλος, προσέθεσαν από έναν στη συγκομιδή τους και έκαναν βήμα σημειωτόν, πέντε αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν.

ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ, είχαν σαφή υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο. Μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, άγγιξαν το γκολ (φάουλ του Γκαμπινταούρι δοκάρι και άουτ) στο 4' και τελικά είδαν την πίεσή τους να καρποφορεί. Η αποσυντονισμένη -απόντος του Παπαδόπουλου- άμυνα του Άρη δέχτηκε τέρμα μετά την παρέλευση οκτώ αγώνων και 32 λεπτών, με το σουτ του Νασιόπουλου από σέντρα του Τελκίνσκι. Το 1-0, αφύπνισε τους παίκτες του Αναστόπουλου. Ο Άρης μπήκε δυνατά και κέρδισε το κέντρο στην επανάληψη και έφτασε πολύ γρήγορα στην ισοφάριση (52') από τη σέντρα (φάουλ) του Μωυσιάδη και την κεφαλιά του Γκαρσία.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ φαινόταν να έρχεται και πάλι στα μέτρα των "κίτρινων". Ο Αναστόπουλος αρχικά γέμισε τα μεσοαμυντικά κενά του με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο και σταδιακά ενίσχυσε μεσοεπιθετικά την ομάδα του με Φιλιππάκο και Γκουγκουλιά. Όμως, ο Άρης δεν βελτιώθηκε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην δημιουργήσει κλασική ευκαιρία για γκολ. Αντίθετα, η Παναχαϊκή που βγήκε μπροστά στο τελευταίο πεντάλεπτο, λίγο έλειψε να πάρει τη νίκη. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αργυρόπουλος μέσα από την περιοχή γύρισε τη μπάλα που πέρασε… παράλληλα από την τελική γραμμή της εστίας του Μπούτσεκ, αφήνοντας το σκορ στο 1-1.

Ο Μωυσιάδης ήταν ο κορυφαίος του μετριότατου Άρη, ενώ από την Παναχαϊκή ξεχώρισαν, Τζουλιάνο και Γκαμπινταούρι. Ο Σκουφίτσας έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μωυσιάδη, Γόγολο,Αργυρόπουλο, Κολτσίδα, Αμανατίδη, Γκαμπινταούρι και Παπαδόπουλο.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Παναγιώτου, Τζουλιάνο, Γιάνκοβιτς, Αργυρόπουλος, Αμανατίδης, Τελκίβσκι (53΄Γκάτσης), Λουμπαρδέας (71΄Τζανετάκης), Σισμανίδης, Γκαμπινταούρι, Νασιόπουλος (92΄Ντόμας), Νικολάου. ΑΡΗΣ: Mπούτσεκ, Γόγολος, Ντεκάμπ, Κολτσίδας, Ντομορό, Μωυσιάδης, Κάσερες (71' Παπαδόπουλος), Κόστα, Σκαρμούτσος, Γκαρσία (79' Φιλιππάκος), Φλόρες (85' Γκουγκουλιάς).