( στο 89' ο αγρ. αστερας λυγισε τον πανθρακικο :: 26/2/2006 20:08:28)

Προσπάθεια του Κυζερίδη υπό την πίεση των Γεμενετζή και Μουρατίδη.

ΣΤΟ 89' Ο ΑΓΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΥΓΙΣΕ ΤΟΝ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟ

Θρίλερ ανόδου

Στο προτελευταίο λεπτό χαμογέλασε ο Αγροτικός Αστέρας. Παίζοντας σπουδαίο ποδόσφαιρο, ειδικά στο β' μέρος, πήρε το ντέρμπι από τον εξαιρετικό Πανθρακικό (2-1) και πλησίασε την κορυφή.

Του ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗ

Οι γηπεδούχοι γνώριζαν ότι για να φθάσουν στη νίκη θα έπρεπε να κοπιάσουν πολύ. Αφού ξεπέρασαν ανώδυνα το πρώτο 15λεπτο πιεστικής παρουσίας των παικτών του Πανθρακικού πήραν τα ηνία του ματς και προηγήθηκαν στο 32' με δυνατό σουτ του Τελιάδη (1-0). Στο 41' και σε χρονικό διάστημα που ο Αστέρας αναζητούσε επίμονα το δεύτερο γκολ, ο Μπάρμπας έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ μπήκε στο β΄ μέρος ο Πανθρακικός με σκοπό να φθάσει στην ισοφάριση. Επιλέγοντας ένα μεθοδευμένο και ουσιαστικό τρόπο παιχνιδιού, δικαιώθηκε στο 61' όταν ο Αθανασιάδης αξιοποίησε την ασίστ του Μουρατίδη ισοφαρίζοντας (1-1). Γύρισε ωστόσο γρήγορα πίσω σε μαζική άμυνα, τακτική που αποδείχθηκε επιζήμια. Ο Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του, μετέφερε το σκηνικό στην περιοχή, δημιούργησε ευκαιρίες με τη σέσουλα, αλλά σκόνταψε στον εξαιρετικό Καρκάνη. Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 89' με φοβερή κεφαλιά του Ιορδανίδη, όταν αξιοποίησε σέντρα ακριβείας του Κυζερίδη (2-1). Διαιτήτευσε ο Τίκας (Καρδίτσας).

ΑΓΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ: Θεοφάνους, Τζιόκας, Μπάρμπας, Μαλλούς, Λαδάκης (73' Τσούκλης), Κοσμίδης (87' Νίκιτς), Κυζερίδης, Τελλιάδης (91' Καλλιάκης), Ιορδανίδης, Σακελλαρίδης, Μπεκιάρης,

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Καρκάνης, Τρίχας, Γεμενετζής, Μπαχαρίδης, Ρομπίνιο, Γκερμάνοφ (60' Κοτζαμπάσης), Σουάνης, Αθανασιάδης, Κίροφ (84' Σαπαλίδης), Αντρέεφ (70' Στοΐνοβιτς), Μουρατίδης.