( νικη του ιωνικου χωρις να εντυπωσιασει :: 15/1/2006 22:44:00)

Ο Ρούσεφ θα αστοχήσει από τα ένδεκα μέτρα και ο Λεβαδειακός θα χάσει την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕΙ

Οσο χρειαζόταν

ΙΩΝΙΚΟΣ 2 0 ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Στο γήπεδο της Νίκαιας ο λιγότερο κακός Ιωνικός νίκησε με 2-0 τον αρκετά κακό Λεβαδειακό, σε μια αναμέτρηση που πολύ γρήγορα θα ξεχαστεί από τους 1.000 φιλάθλους που την παρακολούθησαν.

ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ, χωρίς τους Μακόρ και Ντα Κόστα παρατάχθηκαν με το κλασικό 4-4-2, ενώ ο Λεβαδειακός παρουσιάστηκε με τρεις κεντρικούς αμυντικούς και μοναδικό επιθετικό τον Γκούρμα. Η μοναδική αξιοσημείωτη φάση του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 43', όταν ο Παστός έκανε τραγικό λάθος προσφέροντας τη μπάλα στον Γκούτμαν. Ο τελευταίος δεν κατάφερε να πλασάρει τον Ζαφειρό ουλο, αλλά ο επερχόμενος Κωνσταντινίδης άνοιξε το σκορ ανενόχλητος δίνοντας προβάδισμα στον Ιωνικό. Ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ προσπάθησε να αντιδράσει στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στο 48' ο Καλλιμάνης ανατράπηκε από τον Μελαμπιανάκη και ο διαιτητής Σκουφίτσας καταλόγισε πέναλτι. Ο Ρούσεφ ανέλαβε να εκτελέσει την ποινή, αλλά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι προς απογοήτευση του Τάκη Λεμονή. Στο 65', σε μία σύγχυση στην περιοχή του Λεβαδειακού, ο Βουρεξάκης έπιασε ένα γυριστό αριστερό σουτ και διπλασίασε τα τέρματα του Ιωνικού, σφραγίζοντας το τελικό αποτέλεσμα, ενώ στα τελευταία λεπτά ο Γκούτμαν έχασε τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να αυξήσει το σκορ.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Μπεκιάι, Πουλόπουλος, Κινγκ, Τσιμπλίδης, Μελαμπιανάκης, Βουρεξάκης, Κωνσταντινίδης (88' Τριανταφύλλου), Γκούτμαν, Λετιέρι (85' Κοτίτσας), Περόνε (73' Παχουέλο), Ουκάρ. ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Ζαφειρόπουλος, Καλλιμάνης, Δημητρόπουλος, Παστός (73' Καρακατσάνης), Δήμου, Βιτάλι, Μπασαλά, Ανδράλας, Γκούρμα, Ρούσεφ (67' Λάζορικ), Χρυσάφης (46' Μπούσι).