( ο κατσουρανης κρατησε την αποσταση απο τον παναθηναϊκο :: 26/2/2006 22:56:42)

Η μπάλα θα στρωθεί στον Κατσουράνη και με ψύχραιμο σουτ θα φύγει με προορισμό τα δίχτυα του Μπεκιάι.

Ο ΚΑΤΣΟΥΡΑΝΗΣ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ

Λύτρωση στο 98'!

ΑΕΚ 2 1 ΙΩΝΙΚΟΣ

Τα πανηγύρια λίγο πριν τον… τίτλους του τέλους στο ΟΑΚΑ τα έλεγαν όλα. Ο Κώστας Κατσουράνης πέτυχε το "χρυσό" γκολ της ΑΕΚ επί του Ιωνικού (2-1) στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων χαρίζοντας τη νίκη στην Ένωση και διατηρώντας το +3 πριν από το επερχόμενο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΥΧΑΛΑ

Από την αρχή οι "κιτρινόμαυροι" ήλεγξαν το παιχνίδι και στρίμωξαν στα καρέ του τον Ιωνικό που αν και "γέμισε" το κέντρο δεν κατάφερε να αποτρέψει το γκολ. Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος άνοιξαν το σκορ στο 21', όταν με εντυπωσιακό σουτ ο Βιενλίνσκι νίκησε τον Μπεκιάι και έγραψε το 1-0. Οι Νικαιώτες δεν το έβαλαν κάτω και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Το πέτυχαν σε μία αντεπίθεση στο 40' ο Περόνε με σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα προκαλώντας εκνευρισμό στον αντίπαλο.

ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ανέβηκαν στο δεύτερο ημίχρονο από τους παίκτες της ΑΕΚ και προσπάθησαν να φτάσουν στη λύτρωση. Άγγιξαν το δεύτερο γκολ στο 47', αλλά ο Λάκης σημάδεψε το δοκάρι του Μπεκιάι μετά τη σέντρα του Σοάρες. Το παιχνίδι πήρε μία άγρια ομορφιά και τη λύτρωση έδωσε ο Κατσουράνης στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ από το ύψος του πέναλτι (2-1). Με λάθη η διαιτησία του Καλόπουλου (Θεσσαλονίκης). Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Λάκης, Ιβιτς, Μόρας, Γκούτμαν, Παχουέλο και Περόνε

ΑΕΚ: Σορεντίνο, Γεωργέας, Δέλλας (73' Μόρας), Αλεξόπουλος, Μάλμπασα (83' Ιβιτς), Κατσουράνης, Εμερσον, Λάκης, Σοάρες (73' Καπετάνος), Λυμπερόπουλος, Βιενλίνσκι.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Μπεκιάι, Τσιμπλίδης (70' Μενδρινός), Παχουέλο, Κινγκ, Μελαμπιανάκης, Γκούτμαν, Ουκάρ, Βουρεξάκης, Ντα Κόστα (57' Ονουάτσι), Κωνσταντινίδης (26' Μακόρ), Περόνε.