( σε δεκα λεπτα ο απολλων "καθαρισε" τη νικη :: 19/3/2006 22:27:34)

ΓΚΟΛ: Η μπάλα έχει φύγει από τα πόδια του Κλέιτον (δεν διακρίνεται στη φωτογραφία) με προορισμό τα δίχτυα του Ιωνικού, παρά την προσπάθεια του Μπεκιάι.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Κεφάτος επέστρεψε ο Χάρης Παπάς (δεξιά με τον Ντα Κόστα) οδηγώντας εκ του ασφαλούς τον Απόλλωνα στη νίκη.

ΣΕ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ "ΚΑΘΑΡΙΣΕ" ΤΗ ΝΙΚΗ

Ολική επαναφορά

Ο πρωταρχικός στόχος του Απόλλωνα Καλαμαριάς υλοποιήθηκε μετά την αγχωτική νίκη επί του Ιωνικού (2-1) και πλέον ο πήχης ανεβαίνει για τους "κοκκινόμαυρους", οι οποίοι βλέπουν την πρώτη οκτάδα

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Του ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΜΑΥΡΙΔΗ

Οι παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη έχοντας αφήσει το μυαλό τους στο Καραϊσκάκη μπήκαν σαν υπνωτισμένοι στο παιχνίδι, αλλά τελικά δεν το πλήρωσαν, χάρη στους συνήθεις ύποπτους, Παπά και Κλέιτον. Οι επιθετικοί του Απόλλωνα "καθάρισαν" στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οδηγώντας τους "κοκκινόμαυρους" και πάλι στο δρόμο των επιτυχιών. Μία νίκη που ουσιαστικά "κλείδωσε" την παραμονή, αλλά ίσως και να σημαίνει περισσότερα. Μετά την αποβολή του άγχους για τη σωτηρία οι παίκτες του Κατσαβάκη έχουν τη μοναδική ευκαιρία να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Από τους ίδιους εξαρτάται αν και το πρόγραμμα που ακολουθεί μόνο εύκολο δεν είναι…

ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ βαρύτητα στην άμυνα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι. Οι τελευταίες εντολές από τον Κατσαβάκη στα αποδυτήρια ήταν σαφείς. Να μην αφήσουν πεδίο δράσης στους Μακόρ και Ονουάτσι. Παρά τις εντολές οι δύο παίκτες του Ιωνικού ταλαιπώρησαν αφάνταστα την άμυνα του Απόλλωνα. Μάλιστα, άγγιξαν το γκολ πριν συμπληρωθεί καν το πέμπτο λεπτό, όταν ο Μακόρ εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι με τον Κόβατς να κοιτάει την πορεία της. Ο… υπνωτισμός συνεχίστηκε για τους παίκτες του Κατσαβάκη που προσπαθούσε με τις φωνές από τον πάγκο να αλλάξει κάτι.

Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ δεν άλλαζε για τους παίκτες του Απόλλωνα. Η κακή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και το γεγονός ότι οι αντίπαλοι με ευκολία κατέβαιναν στην περιοχή δημιουργούσε πολλά προβλήματα. Με εξαίρεση τον Παπά, ο οποίος είχε πολλά κέφια οι υπόλοιποι παίκτες κυριολεκτικά περίμεναν να τελειώσει το… μαρτύριο. Η μοναδική φορά που κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Ιωνικού ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Κλέιτον τροφοδότησε τον ξεχασμένο Ορφανό στο κέντρο της αντίπαλης άμυνας, αλλά ο Μπεκιάι τον σταμάτησε.

Η ΕΙΚΟΝΑ του αγώνα δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Απόλλωνα περπατούσαν στο γήπεδο και οι αντίπαλοί τους έφτασαν στο 52' στην επίτευξη του γκολ με τον Μακόρ. Μετά τη ψυχρολουσία ο Κατσαβάκης ρίσκαρε με την είσοδο των Μουζαουί και Πόπαρα. Παρ' όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ στο 56' με τον Ονουάτσι, αλλά ο Κόβατς αντέδρασε εντυπωσιακά και ουσιαστικά έδωσε το σύνθημα στους συμπαίκτες του για την αντεπίθεση. Η ισοφάριση δεν ήρθε στο 70', όταν το φάουλ του Μουζαουί εξουδετερώθηκε από τον Μπεκιάι, ο οποίος σταμάτησε στο 72' και τον Καραλιόπουλο. Η πίεση των "κοκκινόμαυρων" συνεχίστηκε και όλα έδειχναν ότι ήταν θέμα χρόνου να ξεκλειδώσουν την άμυνα του Ιωνικού. Το παραπάνω επιβεβαιώθηκε με τον καλύτερο τρόπο στο 80' όταν ο Καραλιόπουλος με ψηλοκρεμαστή πάσα βρήκε στην περιοχή τον Παπά, ο οποίος με καλοζυγισμένο σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1). Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί οι παίκτες του Κατσαβάκη ξαναχτύπησαν στο 89' όταν ο Κλέιτον με απευθείας χτύπημα φάουλ νίκησε τον Μπεκιάι και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.