( ο αρης ηττηθηκε στη σοφια απο την ακαντεμικ 66-65 :: 17/1/2006 22:15:59)

Ο Κόρεϊ Μπρούερ ήταν ο μοιραίος παίκτης του Άρη, καθώς αστόχησε στην τελευταία βολή.

Ο ΑΡΗΣ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΣΤΗ ΣΟΦΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΑΝΤΕΜΙΚ 66-65

Ηττα στον πόντο

Ο Άρης δεν μπόρεσε να παραμείνει αήττητος μέσα στο 2006. Γνώρισε την ήττα από την Ακαντέμικ με σκορ 66-65 στη Σόφια, στην αυλαία της πρώτης φάσης του ULEB Cup και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στην κλήρωση της φάσης των "16", που θα γίνει την Παρασκευή στη Βαρκελόνη.

Οι "κίτρινοι" (αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Γιώργο Σιγάλα) έχασαν γιατί ήταν πολύ κακοί στο διάστημα 17-27, κατά το οποίο επέτρεψαν στους Βούλγαρους να πάρουν μια διαφορά 13 πόντων (45-32 στο 22' και 51-38 στο 24'). Η Ακαντέμικ έχτισε πάνω εκεί τη νίκη της γιατί όταν αργότερα ο Άρης βρήκε τον τρόπο να μειώσει τη διαφορά, οι παίκτες του Ματζόν ήταν κουρασμένοι. Οι "κίτρινοι" ήταν αδιάφοροι βαθμολογικά, αγωνιστικά όμως έπαιξαν για τη νίκη και στα συν του χθεσινού αγώνα είναι ότι η ομάδα κατάφερε να "γυρίσει" το παιχνίδι. Το τρίτο 10λεπτο έκλεισε με την Ακαντέμικ μπροστά με 52-47, όμως η βουλγάρικη ομάδα προηγήθηκε με 64-53 στο 36'. Κάπου εκεί ο Άρης έκανε την αντεπίθεσή του.

Ο ΜΑΤΖΟΝ ΕΒΑΛΕ στο παιχνίδι τον Κουλ και τον Στακ, ο Άρης έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνα, έκανε σερί 11-0 και ισοφάρισε σε 64-64 με βολές του (εορτάζοντα και πολύ καλού χθες) Ασημακόπουλου στα 16''. Ο Στόικοφ ήταν και αυτός εύστοχος από τη γραμμή του φάουλ και έγραψε το 66-64 (15''), όμως ο Μπρούερ με 1/2 βολές (8'' πριν το φινάλε) δεν μπόρεσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Στον χρόνο που απέμενε οι "κίτρινοι" δεν μπόρεσαν να κάνουν φάουλ(!) και μοιραία έχασαν. Τα δεκάλεπτα: 19-16, 41-32, 52-47, 66-65.

ΑΚΑΝΤΕΜΙΚ: Στεφάνοφ 3 (1), Τζόουνς 13 (7ρ., 5ασ.), Ναϊντένοφ 5 (1), Στόικοφ 19 (7ρ., 5ασ., 3κλ.), Τσεκόφσκι 7 (9ρ.), Μλαντένοφ, Σμιθ 7 (6κλ., 4ασ.), Σίμον 12 (9ρ., 3κοψ.), Γουίκς.

ΑΡΗΣ: Στακ 14 (2/2β., 3/8δπ., 2/4τρ., 6ρ.), Μπρούερ 16 (3/4β., 5/6δπ., 1/3τρ.), Ασημακόπουλος 10 (2/2β., 1/2δπ., 2/4τρ.), Κασλ 2, Πέτροβιτς 3 (6ρ., 2ασ.), Ουίλκινσον 6 (10ρ., 3κοψ.), Ορφανός, Κουλ 3, Καμπερίδης, Πάντιους 7 (2), Χαριτόπουλος 4.