( βολεϊ: επικη νικη του ηρακλη κοντρα στον ψυχωμενο παοκ (3-2) :: 29/1/2006 23:19:24)

Ο Ρικάρντο Μισέλι ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ, που όμως δεν άντεξε μέχρι το τέλος στο "Κατσάνειο".

Του ΣΤΕΛΙΟΥ ΚΑΡΑΟΓΛΑΝΙΔΗ

ΒΟΛΕΪ: ΕΠΙΚΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΨΥΧΩΜΕΝΟ ΠΑΟΚ (3-2)

Ολική επαναφορά

Δυστυχώς, μόνο ένας από τους δύο μπορούσε να κερδίσει… Ηρακλής και ΠΑΟΚ παρέδωσαν μαθήματα βόλεϊ, με τους "κυανόλευκους" να πετυχαίνουν τη μεγάλη ανατροπή (3-2 από 0-2) και να παίρνουν τη νίκη σ' έναν αγώνα που έμοιαζε χαμένος έπειτα από το εντυπωσιακό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων.

Το τοπικό ντέρμπι ήταν λιγότερο… εκρηκτικό από εκείνο του α' γύρου, αλλά και πολύ πιο θεαματικό, αφού οι παίκτες του Δικέφαλου βρέθηκαν σε καταπληκτική μέρα και αιφνιδίασαν τον Ηρακλή, ο οποίος προβλημάτισε για άλλη μια φορά με την αστάθεια στην απόδοσή του, λίγες μέρες προτού ριχτεί στους νοκ άουτ αγώνες του Τσάμπιονς λιγκ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο σετ (24-26), η απώλεια του οποίου δεν αφύπνισε την ομάδα του Αλέκου Λεώνη. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε και το δεύτερο σετ στις λεπτομέρειες (26-28), με το καρφί του Κρουζάγεφ να σηματοδοτεί την απώλεια βαθμού για τους "κυανόλευκους", φέρνοντάς τους ένα βήμα από την πρώτη εντός έδρας ήττα έπειτα από δυόμισι χρόνια.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ άλλαξαν στο τρίτο σετ. Με τον κύριο όγκο των οπαδών του Ηρακλή να καταφθάνει από το Καυταντζόγλειο και να γεμίζει τις εξέδρες, οι γηπεδούχοι έκαναν νέο ξεκίνημα, αντιδρώντας θετικά στην ψυχρολουσία του 0-2, όπως άλλωστε έχει ξανασυμβεί αρκετές ακόμη φορές φέτος. Αξιοποιώντας τις εναλλακτικές λύσεις που είχαν στον πάγκο και παρά την απουσία του Στάνλεϊ, οι περσινοί νταμπλούχοι έφτασαν στην ισοφάριση και οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, όπου και πάλι έσπασαν καρδιές. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-11, αλλά εκεί που όλα έδειχναν πως θα έκανε τη νίκη δική του, ο Γκιούρδας πήγε στο σερβίς, ο Χοφ πήρε δύο αλλεπάλληλους πόντους και ο Κράβαρικ "τελείωσε" το ματς μέσα σε πανηγυρισμούς. Εξάλλου, οι δύο κερδισμένοι βαθμοί, αλλά και το γόητρο που φέρνει η νίκη, είχαν μεγαλύτερη σημασία από τον ένα που χάθηκε…

ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ του Ηρακλή επωφελήθηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος είχε περάσει νικηφόρα από τη Νίκαια και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, δύο εβδομάδες πριν από τη σύγκρουση κορυφής στο Κατσάνειο, από την οποία θα κριθεί εν πολλοίς και η πρωτιά στην κανονική περίοδο.

ΣΤΗΝ Α2 ΑΝΔΡΩΝ, ο Άρης πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Μίλωνα και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για άνοδο. Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής: Αριστοτέλης - ΓΕ Μεσσηνίας 3-1, Ν. Μουδανιά - Φοίνικας Σύρου 2-3, ΑΕΚ - Δεξαμενή 3-0, Άρης - Μίλων 3-0, ΣΠΑ Καρδίτσας - Μακεδονικός 3-1. Η βαθμολογία: Φοίνικας Σύρου 25, Αριστοτέλης Σκύδρας 25, Ρέθυμνο 24, ΑΕΚ 24, Μίλων 23, Άρης 21, Επίκουρος 20, Ν. Μουδανιά 19, ΣΠΑ Καρδίτσας 15, ΓΕ Μεσσηνίας 10, Μακεδονικός 6, Δεξαμενή 1. Η ΑΕΚ έχει έναν μηδενισμό και -3 βαθμούς.