( ο κλεμπερ κρατησε ορθια την καλλιθεα :: 12/2/2006 19:45:58)

Με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ο Κλέμπερ θα διαμορφώσει το τελικό 3-3 στο "Ελ Πάσο".

Ο ΚΛΕΜΠΕΡ ΚΡΑΤΗΣΕ ΟΡΘΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ

Ασος στο μανίκι

ΚΑΛΛΙΘΕΑ 3 3 ΙΩΝΙΚΟΣ

Η έμπνευση του Ίλιε Ντουμιτρέσκου να χρησιμοποιήσει τον Βραζιλιάνο Κλέμπερ, ενώ ο Ιωνικός προηγείτο με 1-3 και όλα έδειχναν χαμένα για την Καλλιθέα, αποδείχθηκε καθοριστική, αφού ο νεαρός Βραζιλιάνος με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά έδωσε το βαθμό στην ομάδα του.

Το αποτέλεσμα πάντως αδικεί τους φιλοξενούμενους, που στο πρώτο ημίχρονο έκαναν ό,τι ήθελαν. Στο 4' και στο 9' Μακόρ και Κωνσταντινίδης σημάδεψαν τα δοκάρια και η Καλλιθέα στην πρώτη της επίθεση άνοιξε το σκορ με τον Σιλά στο 27'. Η απάντηση του Ιωνικού ήρθε στο 31' με σουτ του Ουκάρ και στο 38' ο Καλόπουλος έδειξε σωστά πέναλτι, όταν ο Ραντοβάνοβιτς κράτησε από τη φανέλα τον Πουλόπουλο με τον Μακόρ να πετυχαίνει το 1-2. Στην επανάληψη ο Περόνε (55') με εντυπωσιακό σουτ πέτυχε το 1-3 κι ενώ όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει ήρθε ο Κλέμπερ. Ο Βραζιλιάνος μείωσε στο 73' σε 2-3 και στο τελευταίο λεπτό με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 3-3. Η Καλλιθέα σε ένα ακόμη παιχνίδι τα έβαλε με τη διαιτησία (σ.σ. ο Καλόπουλος μπορούσε να είχε δώσει πέναλτι στο 51' σε τράβηγμα του Πουλόπουλου) με τον πρόεδρο Νίκο Σαλευρή να δηλώνει ότι "δεν θέλουμε να μας ξαναπαίξουν διαιτητές από τη Θεσσαλονίκη" και τον Ίλιε Ντουμιτρέσκου να συμπληρώνει: "Για τη διαιτησία ρωτήστε τον Γκαγκάτση και τον Γερμανό! (σ.σ. εννοώντας τον Γερμανάκο). Ο Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης) κιτρίνισε τους Ραντοβάνοβιτς, Τσιώλη, Τσιμπλίδη.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Μπαρτζώκας, Βενέτης, Αγγελόπουλος (59' Γκεοργκίεφ), Κουλακιώτης, Τσιώλης, Πέτκοβιτς (70' Κλέμπερ), Μιγιάτοβιτς (59' Πασάς), Μπέι, Σιλά, Ραντοβάνοβιτς, Κουτσοσπύρος ΙΩΝΙΚΟΣ: Μπεκιάι, Τσιμπλίδης, Κινγκ, Πουλόπουλος, Μελαμπιανάκης, Βουρεξάκης, Γκούτμαν (76' Παχουέλο), Ουκάρ, Μακόρ (83' Ονουάτσι), Περόνε, Κωνσταντινίδης (90' Λετιέρι)