( απολλων-μακεδονικος 100-110 :: 12/3/2006 18:24:20)

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 100-110

Ανάσα ζωής στην Πάτρα

20-27, 44-57 (ημίχρονο) 70-74, 100-110 (τελικό) Θεατές: 2.000

Δέκα αγώνες είχε να αισθανθεί τη χαρά της νίκης ο Μακεδονικός και τα κατάφερε την πιο κρίσιμη στιγμή κερδίζοντας στην Πάτρα τον Απόλλωνα με το εντυπωσιακό 100-110 που παραπέμπει περισσότερο σε αγώνα ΝΒΑ. Παράλληλα, οι "πράσινοι" που αγωνίστηκαν μ' έναν ξένο έκαναν σημαντικό βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία. Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο (45-58) έχοντας εντυπωσιακή ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,25 (8/11) με πρώτα βιολιά τούς Λι και Καραποστόλου, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Μπρέισι. Με αντεπίθεση διαρκείας, οι Πατρινοί έφτασαν σε απόσταση αναπνοής μειώνοντας σε 66-67 στο 27'. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι όμως, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο διατηρούσαν το προβάδισμα και έφτασαν σε μία νίκη που μπορεί να αποδειχθεί χρυσάφι στη μάχη για τη σωτηρία.