( νικη-ανασα για τη λαρισα με γκολ του φερστερ (1-0) :: 16/1/2006 23:04:43)

Ο Σέρμπαν προσπαθεί να ξεπεράσει την αντίσταση του Ζωγραφάκη και του Λάνγκερ.

ΝΙΚΗ-ΑΝΑΣΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΜΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΦΕΡΣΤΕΡ (1-0)

Γερμανική οβίδα

Με μια βολίδα του Μάρκο Φέρστερ από 25 μέτρα, δέκα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, η Λάρισα έκαμψε την αντίσταση του Πανιώνιου, πήρε μια βαθιά βαθμολογική ανάσα και "εδραίωσε" την ομάδα της Νέας Σμύρνης στην επικίνδυνη ζώνη. Ο Γερμανός αμυντικός, που είχε δώσει τη νίκη - πρόκριση στην ΑΕΛ την Πέμπτη στην Καλαμαριά, σκόραρε για δεύτερη φορά μέσα σε τέσσερις μέρες και χάρισε στη Λάρισα, αυτό που άξιζε, με βάση την εικόνα του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή σ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά είχαν προβλήματα, απέναντι σε μια ομάδα, που παρατάχθηκε με αμυντικές διαθέσεις. Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν κακό, με ελάχιστες καλές στιγμές, αλλά στο δεύτερο, η Λάρισα άρχισε να ανεβάζει ταχύτητα. Ειδικά μετά το 60', άρχισε να πιέζει τον Πανιώνιο, ο Βάνιακ κρατούσε αντίσταση και στο 65' εξουδετέρωσε διπλή προσπάθεια του Κυπαρίσση, αλλά νικήθηκε στο 80' από το σουτ του Φέρστερ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μπουμπένκο τα έπαιξε όλα για όλα, αλλά το μόνο που είδε, είναι τον Καπάνταη να αποβάλλεται σε χρόνο ρεκόρ. Μπήκε αλλαγή στο 88' και πρόλαβε να πάρει δύο κίτρινες.

ΛΑΡΙΣΑ: Kοτσόλης, Γκαλίτσιος (46' Μπαχράμης), Νταμπίζας, Φέρστερ, Κατσιαρός, Βέλα Ζούνιορ (62' Σπάσιτς), Διγκόζης, Σέρμπαν, Αλωνεύτης, Καλαντζής (83' Γκίκας), Κυπαρίσσης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Βάνιακ, Γιαννόπουλος, Εξουζίδης, Μάκος, Κουτσόπουλος (88' Καπάνταης), Γκασπάρ, Ζωγραφάκης, Γουνδουλάκης (77' Μανιάτης), Λάνγκερ, Φερνάντες (67' Μαγντί), Μπρέσκα.

* Ο Ντάνιελ Φερναντέζ του ΠΑΟΚ κλήθηκε στην εθνική ελπίδων της Πορτογαλίας για το διάστημα (23-26 Ιανουαρίου).