( με πεναλτι-φαντασμα στο... 103' ο εργοτελης νικησε τον ηλυσιακο :: 29/1/2006 21:14:33)

Μάταια οι παίκτες του Ηλυσιακού προσπαθούσαν να πείσουν τον Νταμπώση για το ανύπαρκτο, υπέρ του Εργοτέλη, πέναλτι.

ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΙ-ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΣΤΟ… 103' Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΗΛΥΣΙΑΚΟ

Νίκη στην… παράταση

Εννέα λεπτά καθυστέρηση έδειξε ο διαιτητής της συνάντησης Εργοτέλη-Ηλυσιακού (2-1) Δημήτρης Νταμπώσης, που έγιναν στη συνέχεια δεκατρία, μέχρι να νικήσουν οι γηπεδούχοι

Επιμέλεια: ΠΑΝ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ

Κι αν δεν γινόταν η φάση του 103', κατά την οποία ο Μαρκόφ μετέτρεψε σε γκολ το ανύπαρκτο πέναλτι, που μόνο ο διαιτητής είδε, το παιχνίδι μπορεί και να μην τελείωνε. Η ποιότητα δεν ικανοποίησε τους θεατές που κύλησε σε μονότονο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να θέλουν, αλλά να μην μπορούν και τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζονται επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές μάλιστα κατάφεραν να σκοράρουν (20'), όταν ο Κοζανίδης έβγαλε τη σέντρα και ο Μακρής με κεφαλιά πέτυχε το 0-1. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και κατάφεραν να απαντήσουν στο 21' με κεφαλιά του Κορδονούρη μετά από φάουλ του Χάγκεν.

ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ η υπεροχή του Εργοτέλη ήταν ανούσια, ενώ οι φιλοξενούμενοι με καθυστερήσεις προσπαθούσαν να παγώσουν το παιχνίδι. Δέχθηκαν όμως το γκολ με το κατά φαντασία πέναλτι στο 103', όταν ο Ογκουνσότο, υπό την πίεση του Γκοσμποντίνοφ βρέθηκε στο έδαφος και ο Μαρκόφ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Ο διαιτητής γελοιοποίησε το ελληνικό ποδόσφαιρο, τη διαιτησία και τον εαυτό του'', δήλωσε Χουάν Ραμόν Ρότσα, ενώ ο Βαγγέλης Κουτσάκης που παρουσιάστηκε στη συνέντευξη Τύπου αντί του Μανώλη Πατεμτζή (επικαλέστηκε αδιαθεσία) τόνισε ότι βρισκόταν μακριά από την επίμαχη φάση. Την κόκκινη κάρτα του Νταμπώση (Πιερίας) είδε στο 97' ο Παπαδημητρίου.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Πόζα, Αργυράκης, Μελισσάς(72' Κεφαλούκος), Κένεντι, Μαρκόφ, Κόβατς (79' Τζανετής), Κορδονούρης, Χάγκεν, Σταυρακάκης (70' Μίχος), Ογκουνσότο, Νατσέφσκι.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Ιβάνοφ, Κόγιογλου, Ψαρρής, Κοζανίδης, Γκοσποντίνοφ, Βελίτσκοφ, Δωροβίνης (92' Κοσκέλα), Κάμπας, Παπαδημητρίου, Μακρής (95' Κόλια), Μανωλιάδης.