( παναθηναϊκος 3 0 λαρισα :: 8/1/2006 19:35:19)

Με σκαστό σουτ ο Φάνης Γκέκας σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

ΕΝΑΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΣ ΛΥΓΙΣΕ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ

Παπούτσι απ' τον τόπο σου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3 0 ΛΑΡΙΣΑ

Καλύτερο ποδαρικό στο 2006 δεν μπορούσαν να φανταστούν στον Παναθηναϊκό (παραμονές μάλιστα του ντέρμπι των αιωνίων αντιπάλων) που επικράτησε 3-0 της Λάρισας στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Η νίκη του Παναθηναϊκού ήταν δίκαιη, αλλά το τελικό σκορ μάλλον αδικεί την ΑΕΛ, που ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε προηγηθεί. Οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο παρουσίασαν αδυναμίες, τις οποίες όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί η αξιόμαχη Λάρισα, για να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά ένας Λαρισαίος, ο Φάνης Γκέκας, με τα δύο γκολ που πέτυχε.

Βέβαια, μέχρι να προηγηθεί ο ΠΑΟ, η ΑΕΛ είχε τον πρώτο λόγο. Στο 14΄ο Αλωνεύτης, αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στο 28' ο Σέρμπαν σχεδόν σε κενή εστία αστόχησε. Κάπου εκεί ο ΠΑΟ ξύπνησε και έστω χωρίς να εντυπωσιάζει άγγιξε το γκολ στο 36' με τον Γκέκα που σημάδεψε το δοκάρι, ενώ το ίδιο συνέβη και με την κεφαλιά του Παπαδόπουλου στο 45'.

Στο β' ημίχρονο όμως μόνο ο ΠΑΟ υπήρχε στο γήπεδο κι έτσι στο 57' ο πρώην βυσσινί Γκέκας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και 20 λεπτά αργότερα με 'σκαστό' βολέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Κοτσόλη. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τζιώλης με εκπληκτικό σουτ στο 82' (3-0). Ο Βασάρας (Θεσσαλονίκης) "κιτρίνισε" τους Σέριτς, Βέλα Τζούνιορ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Μπίσκαν, Μόρις, Δάρλας (74' Βύντρα), Τζιόλης, Γκονζάλες, Σέριτς, Χαραλαμπίδης (74' Λεοντίου), Γκέκας, Παπαδόπουλος (72' Μάντζιος). ΛΑΡΙΣΑ: Κοτσόλης, Κατσιαρός, Γκαλίτσιος, Διγκόζης, Σίμος, Νταμπίζας, Μπαχράμης (64' Παπακώστας), Βέλα Τζούνιορ, Αλωνεύτης, Σέρμπαν (84' Τσιάτσιος), Κυπαρίσσης (54' Καλαντζής).