( αρησ: νικη επι της βεντσπιλς (96-78) στο ντεμπουτο του ιταλου τεχνικου :: 3/1/2006 22:51:37)

Ο Καστλ προσπαθεί να ελέγξει την μπάλα υπό την πίεση του Μπροκεμπόρο.

ΑΡΗΣ: ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ (96-78) ΣΤΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΤΟΥ ΙΤΑΛΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ

Με το δεξί ο Ματζόν

Ιδανικά μπήκε το 2006 για τον Άρη, αλλά και τον Αντρέα Ματζόν, που ξεκίνησε με νίκη τη θητεία του στους "κίτρινους". Νίκη επί της Βέντσπιλς με σκορ 96-78 για την 8η αγωνιστική του ULEB Cup, πρόκριση στην επόμενη φάση και το κυριότερο: πολύ ωραίο μπάσκετ.

Του ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΥΡΙΔΗ

Ο Άρης έπαιξε σαφώς πιο γρήγορα από άλλα παιχνίδια, έδειξε διάθεση για να τρέξει και ο Αντρέα Ματζόν χρησιμοποίησε χαμηλότερα και πιο ευέλικτα σχήματα από ό,τι πριν. Στο 4' το σκορ ήταν 12-5 και σταδιακά οι "κίτρινοι" πήραν μια διαφορά ασφαλείας, κλείνοντας το πρώτο 10λεπτο στο +10 (26-16) με τον Ματζόν να έχει χρησιμοποιήσει ήδη 11 παίκτες! Αυτό το rotation δεν επηρέασε τον ρυθμό του Άρη, που κατάφερε να προηγηθεί με 34-17 στο 22' παίζοντας πιο ελεύθερο μπάσκετ, όχι τόσο μέσα από συστήματα, αλλά στηριζόμενο στο ταλέντο των παικτών του.

Η ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ άλλαξε τον ρυθμό και βρήκε λύσεις από τον Τόμας, μειώνοντας σε 38-32 (27'). Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ματζόν χαμήλωσε το σχήμα (με "4" τον Ασημακόπουλο ή τον Σιγάλα) και ο Άρης με καλή άμυνα και όπλο τον αιφνιδιασμό ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +13 (49-36) πριν ο Τόμας με καλάθι και φάουλ διαμορφώσει το 49-39 στο ημίχρονο.

ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ του Άρη δεν έχασαν καθόλου την φρεσκάδα τους στο δεύτερο μέρος. Πίεσαν στην άμυνα και έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, καθαρίζοντας πολύ γρήγορα τον αγώνα. Αφού κράτησαν τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 10 πόντους στο τρίτο 10λεπτο (56-44 στο 24', 64-48 στο 28' και 68-53 στο 30'), έκαναν ένα σερί 8-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, προηγήθηκαν με 76-53 (32') και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη, καθώς στο υπόλοιπο του αγώνα οι δυο ομάδες έπαιζαν απλώς για να τελειώσει ο αγώνας.

ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ να βρει κανείς κάποιον που υστέρησε στον χθεσινό Άρη. Ο Κόρεϊ Μπρούερ επέδειξε ηγετικές ικανότητες ηγέτης όταν έπρεπε, ο Πέτροβιτς βρήκε τον καλό του εαυτό, η τριάδα Πάντιους, Στακ, Κασλ σταθερά καλή, όμως αυτός που πραγματικά παρουσιάστηκε πολύ καλύτερος από άλλα παιχνίδια ήταν ο Γιώργος Σιγάλας.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 49-39, 68-53, 96-78.

ΑΡΗΣ: Κασλ 16 (3), Σιγάλας 8 (1), Καμπερίδης 2, Μπρούερ 20 (1), Χαριτόπουλος 1, Ασημακόπουλος 2, Ουίλκινσον 15 (1), Πάντιους 15 (2), Πέτροβιτς 10 (2), Στακ 3, Κουλ 4.

ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ: Μπλουμς 19 (2), Βαϊκούλις 7, Σκίρμαντς 11, Γκραφς 10, Τόμας 9, Μπροκενμπόροου 8, Τζόνσον 4, Βέσελοφς 2, Τιμερμάνις, Βίλουμς 3 (1), Πετραβίτσιους 5.