( το αιγαλεω νικησε με 1-0 την καλλιθεα :: 22/1/2006 22:32:36)

Ο Ομο πετυχαίνει το μοναδικό γκολ του αγώνα.

ΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΝΙΚΗΣΕ ΜΕ 1-0 ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ

"Καθάρισε" με.. Ομο

Σε τροχιά ΟΥΕΦΑ διατηρήθηκε το Αιγάλεω που κατάφερε να ξεπεράσει τον βαρύ αγωνιστικό χώρο που δημιούργησε η καταρρακτώδης βροχή και επικράτησε στο "Σταύρος Μαυροθαλασσίτης" επί της Καλλιθέας με 1-0.

Επιμέλεια: ΜΑΡΙΑ ΜΠΕΛΛΟΥ

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο τελευταίο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να μεγαλώσουν το σκορ, αφού σε τρεις περιπτώσεις σημάδεψαν τα δοκάρια της εστίας του Μπαρτζώκα. Πρωταγωνιστές οι Σκοπελίτης (26'), Νικολόπουλος (29') και Γιάντσετιτς (80'). Ωστόσο, κεντρικό πρόσωπο του αγώνα αναδείχθηκε ο 20χρονος Όμο. Ο επιθετικός των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Μπαρτζώκα και άνοιξε το σκορ στο 50' "χαρίζοντας" στην ομάδα του τρεις πολύτιμους βαθμούς. Η Καλλιθέα από την πλευρά της παρέμεινε στην… ουρά της βαθμολογίας, δυσχεραίνοντας το έργο της για παραμονή στην κατηγορία. Η μοναδική αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 343', όταν σουτ του Μιγιάτοβις κατέληξε ελάχιστα άουτ. Η ομάδα του Ίλιε Ντουμιτρέσκου δεν κατάφερε να αλλάξει το σκηνικό ούτε στην επανάληψη του αγώνα, καθώς η μοναδική φορά που απείλησε την εστία του Τζέναμο ήταν στο 83' σε κοντινή προβολή του Διαμαντή.

"Είχαμε ατυχία σε αρκετές ευκαιρίες αλλά και τύχη στο γκολ. Παίξαμε σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο και τα καταφέραμε. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς" είπε στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου ο Γιώργος Χατζάρας, ενώ ο Ίλιε Ντουμιτρέσκου, τόνισε: "Κάναμε το χειρότερό μας παιχνίδι στα τελευταία επτά ματς. Ελπίζω να βρούμε σύντομα τον καλό μας εαυτό".

Σε μέτρια επίπεδα κυμάνθηκε η διαιτησία του Νταμπώση (Πιερίας), ο οποίος "κιτρίνισε" τους Χλωρό, Μιγιάτοβιτς, Μπελεγρίνη, Κουτσοσπύρο και Μπεκί.

ΑΙΓΑΛΕΩ: Τζενάμο, Γιάντσετιτς, Ψωμάς, Ζαπρόπουλος, Ποπόφ, Τσάτσος, Σκοπελίτης, Όμο, Χλωρός (91' Λιαπάκης), Μανουσάκης (76' Τσέζαρεκ), Νικολόπουλος (70' Αγρίτης).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Μπαρτζώκας, Καρατζάς (70' Διαμαντής), Βενέτης, Κουλακιώτης, Τσιώλης, Πέτκοβιτς, Μιγιάτοβιτς, Μπεκί, Τελκίνσκι (46' Μπελεγρίνης), Σιλά (10' Πασσάς), Κουτσοσπύρος.