Βρες
Εμφάνιση

Αθλητικά :: Αθλητική είδηση

( στην αδεια τουμπα ο παοκ νικησε τον ηρακλη και τον προσπερασε :: 5/2/2006 22:19:21)

ΓΚΟΛ: Ο Μίετσελ θα προλάβει τον Αμπάρη στην έξοδο και θα σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή.

ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥΜΠΑ Ο ΠΑΟΚ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕ

Πιο καλή η μοναξιά

Μπορεί η δύναμη κάθε ομάδας να είναι ο κόσμος της, στην περίπτωση του ΠΑΟΚ, όμως φαίνεται ότι μπορεί και τα καταφέρνει χωρίς αυτόν. Για 19η φορά τα τελευταία χρόνια έπαιξε σε άδειο γήπεδο και για μία ακόμη φορά τα κατάφερε περίφημα (έχει χάσει μόνο από τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του προπέρσινου πρωταθλήματος). Επικράτησε με 1-0 του Ηρακλή στη χιονισμένη Τούμπα και επέστρεψε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Ηρακλής παρουσίασε χθες ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από αυτό της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην ΑΕΚ και φυσιολογικά γνώρισε την ήττα.

ΓΗΠΕΔΟ ΤΟΥΜΠΑΣ

Των ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΟΥΒΕΝΤΙΔΗ ΔΗΜΗΤΡΗ ΒΛΑΧΟΥ

Με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να δημιουργήσει παιχνίδι και τον Ηρακλή να προσέχει κυρίως τα νότα του, εξελίχθηκε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν από το ξεκίνημα τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπάθησαν να απειλήσουν, εκμεταλλευόμενοι κυρίως την ταχύτητα των Μίετσελ και Σαλπιγγίδη και το γλιστερό τερέν. Σε μία από τις πολλές κάθετες μπαλιές προς το επιθετικό δίδυμο, ήρθε και το γκολ. Στο 23' ο Αραμπατζής από τον άξονα της μεσαίας γραμμής πάσαρε στον Μίετσελ, ο Κατσαμπής που έδειχνε να ελέγχει έχασε τη μπάλα και ο Πολωνός με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο επόμενο λεπτό ο Αραμπατζής βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά το διαγώνιο σουτ μπλόκαρε εύκολα ο Αμπάρης. Στο 26' ο Ερέρα προσπάθησε να απειλήσει με σουτ, αλλά ο Φερνάντεζ ήταν στη σωστή θέση, ενώ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Παπαζαχαρίας με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο ΠΑΟΚ έχασε πολύ καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις, αλλά ο Καρυπίδης δεν σημάδεψε σωστά με το κεφάλι από το ύψος της μικρής περιοχής.

Η ΕΙΚΟΝΑ του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο πρώτο οκτάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Σε εκείνο ακριβώς το σημείο ο Σάββας Κωφίδης αποφάσισε να ανακατέψει την τράπουλα. Έβγαλε από το παιχνίδι τον -κακό χθες- Μουράτι, βάζοντας τον Στεφανή και προωθώντας στη μεσαία γραμμή τον Δρούγα. Οι "κυανόλευκοι" ανέλαβαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και σε αυτό συνετέλεσε η αναγκαστική αλλαγή του Ζαγοράκη με τον Μπαλάφα. Για περίπου ένα τέταρτο (55'-70') η μπάλα βρισκόταν συνεχώς σε πόδια παικτών του Ηρακλή, αλλά ήταν εμφανής η αδυναμία τους να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΟΚ. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι "κυανόλευκοι" ανοίχτηκαν για το γκολ της ισοφάρισης, με αποτέλεσμα να υπάρχει πολύς ελεύθερος χώρος για τους επιθετικούς του ΠΑΟΚ. Στο 79' ο Μίετσελ είχε την ευκαιρία να "καθαρίσει" το παιχνίδι, αλλά στο ένας εναντίον ενός νικήθηκε από τον Αμπάρη.

ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ δεκάλεπτο ο Κωφίδης ρίσκαρε, βγάζοντας τον Πουρσανίδη και βάζοντας τον Διαμαντίδη. Ο ΠΑΟΚ άγγιξε το 2-0 και στο 84', αλλά ο Αμπάρης αντέδρασε σωστά στο σουτ του Βαγγελή. Η αποβολή του Αραμπατζή έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά και πάλι ο Ηρακλής δεν κατάφερε να δημιουργήσει ούτε υποψία ευκαιρίας.