( αξιόμαχος στο οακα :: 22/1/2006 21:42:57)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 76 - ΗΡΑΚΛΗΣ 57

Αξιόμαχος στο ΟΑΚΑ

23-12, 32-35 (ημίχρονο) 56-45, 76-57 (τελικό)

Θεατές: 2.000

Κατόρθωμα αποτελεί για τον Ηρακλή το ότι άντεξε ένα ημίχρονο κόντρα στον Παναθηναϊκό, εάν συνυπολογιστούν οι συνθήκες υπό τις οποίες αγωνίστηκε (χωρίς τους τραυματίες Τζένκινς και Κούρτοβιτς). Αυτό μάλλον… θύμωσε τους πρωταθλητές, που στο δεύτερο μέρος σοβαρεύτηκαν και κατέκτησαν τη νίκη με 76-57. Παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 23-10 λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου οι "κυανόλευκοι" έκαναν ένα σερί 25-9 και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ (32-35). Στο διάστημα αυτό η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να αποδιοργανώσει τον αντίπαλό της, ενώ επιθετικά πήρε σημαντικές λύσεις από τους Φέλτον, Γιαννουζάκο και Χρήστου. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βελτίωσαν την άμυνά τους και με μπροστάρη τον Χατζηβρέττα έκαναν ένα σερί 15-0 (47-35) αφήνοντας τον Ηρακλή για έξι λεπτά χωρίς καλάθι. Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε αφού η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς δεν είχε τις λύσεις να επιστρέψει. Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός αύξησε κι άλλο τη διαφορά αφού για τους φιλοξενούμενους μοναδική αξιόπιστη λύση επιθετικά ήταν ο Φέλτον. Ο Μπράντον Χάντερ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τους γηπεδούχους ενώ ο Φραγκίσκος Αλβέρτης επέστρεψε στη δράση μετά από δυο μήνες.