Ο Κρίστο Τελκίνσκι προσπαθεί να ανακόψει με κάθε τρόπο τον Ζοέλ Επαλέ.

Μπελεγρίνης και Γεωργιάδης διεκδικούν την μπάλα στο χθεσινό παιχνίδι.

ΜΕΤΡΙΟΣ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΝΑΔΕΙΧΘΗΚΕ ΙΣΟΠΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ

Πήρε ό,τι άξιζε

Σε απόρθητο κάστρο εξελίσσεται φέτος το «Ελ Πάσο» για τις ομάδες της Θεσσαλονίκης, αφού μετά τον ΠΑΟΚ (1-1), την Καλαμαριά (0-0) και ο Ηρακλής αναδείχθηκε ισόπαλος (0-0) με την Καλλιθέα. Αποτέλεσμα, που βάσει εμφάνισης, πρέπει να αφήνει ικανοποιημένους τους "κυανόλευκους", αλλά σίγουρα ο Κωφίδης και οι παίκτες του ήθελαν κάτι καλύτερο…

ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΥΧΑΛΑ

Ο Ηρακλής είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως σε κανένα σημείο δεν έδειχνε απόλυτος κυρίαρχος. Από τους παίκτες του Κωφίδη έλειπε η φαντασία και η κίνηση προκειμένου να διασπάσουν το ανθρώπινο τείχος που είχε παρατάξει ο Ντουμιτρέσκου (άλλος κακός μπελάς για τον Ηρακλή, αφού τον είχε κερδίσει στην πρεμιέρα με τον Ακράτητο). Με δεδομένες τις απουσίες της, η Καλλιθέα περίμενε πίσω από τη μεσαία γραμμή τον Ηρακλή, ελπίζοντας να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση με τους Κουτσοσπύρο και Διαμαντή.

ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ μόνο ποδόσφαιρο δεν παίχθηκε στο πρώτο ημίχρονο όπου ο Ηρακλής είχε μηδέν ευκαιρίες και μια διπλή οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Κουτσοσπύρο. Ο υψηλόσωμος επιθετικός από τη βαθιά μπαλιά του Καρατζά έκανε εξαιρετικό κοντρόλ και βρέθηκε απέναντι από τον Αμπάρη, για να του πάρει την μπουκιά από το στόμα ο Κατσαμπής παραχωρώντας κόρνερ. Από το κόρνερ και την κακή έξοδο του Αμπάρη, ο Κουτσοσπύρος και πάλι βρέθηκε μόνος του ένα μέτρο από την κενή εστία, αλλά βρήκε άσχημα τη μπάλα, της έδωσε ύψος και ο Σεγκιρί παραχώρησε νέο κόρνερ.

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ του Ηρακλή ήταν δύο σουτ του Μουράτι και τίποτα άλλο. Στο 17' ο Μπαρτζώκας μπλόκαρε εύκολα το μακρινό σουτ του Αλβανού, ενώ στο 35' ο Μουράτι προσπάθησε να τον αιφνιδιάσει από τα 40 μέτρα, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα έξω. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα ήταν κάπως καλύτερα ως προς το ρυθμό και θα γινόταν ακόμη καλύτερα αν ο Ηρακλής εκμεταλλευόταν την εκπληκτική διπλή ευκαιρία στο 50ο λεπτό. Ο Μπαρτζώκας όμως με εντυπωσιακό τρόπο είπε "όχι" σε Επαλέ και Γεωργιάδη που προσπάθησαν διαδοχικά να τον νικήσουν από κοντινή απόσταση.

Ο ΚΩΦΙΔΗΣ βλέποντας το παιχνίδι να πηγαίνει πλέον καθαρά στη δύναμη έριξε στη μάχη τον Παντελή Καπετάνο, όμως ο πολυσυζητημένος επιθετικός δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Βέβαια ελάχιστα τροφοδοτήθηκε από τους συμπαίκτες του, αλλά και ο ίδιος έχασε τις περισσότερες μονομαχίες. Ο Ηρακλής μέχρι το 65' πίεσε αναζητώντας το γκολ, όμως ο τραυματισμός του Αμπάρη προκάλεσε μίνι πανικό με την Καλλιθέα να απειλεί μέσω την στημένων φάσεων. Ο Διλμπέρης πριν καλά-καλά ζεσταθεί χρειάστηκε να επέμβει στο φάουλ του Διαμαντή (65') και το κόρνερ του Πέτκοβιτς (66'), ενώ στο επόμενο λεπτό ο Δρούγας έβγαλε τη μπάλα προ της γραμμής μετά την κεφαλιά του Αγγελόπουλου. Το δίλεπτο του τρόμου πέρασε, ο Ηρακλής ισορρόπησε και πάλι τον αγώνα χωρίς όμως να υπάρχουν άλλες συγκινήσεις μέχρι το φινάλε.