Βρες
Εμφάνιση

Αθλητικά :: Αθλητική είδηση

( ο αγρ. αστερας πλησιασε στην προνομιουχο δυαδα :: 29/1/2006 20:39:12)

Με εύστοχο πέναλτι ο Κυζερίδης άνοιξε το σκορ για τον Αγροτικό Αστέρα στην Πτολεμαΐδα (φωτ. από τον αγώνα του πρώτου γύρου).

Ο ΑΓΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟ ΔΥΑΔΑ

Απόσταση βολής

Σπουδαία νίκη με 2-0 πέτυχε ο Αγροτικός Αστέρας στην Πτολεμαΐδα και σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΣ Γιάννινα στην Καβάλα βρέθηκε και πάλι σε τροχιά ανόδου

επιμέλεια ΜΠΑΜΠΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ

Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη δεν ήταν σε καλή μέρα και απειλήθηκε από το ξεκίνημα. Είχε όμως σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα Θεοφάνους, ο οποίος κράτησε σε τρεις περιπτώσεις ανέπαφη την εστία του. Στην καλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Ευόσμου, στο πρώτο ημίχρονο, ο Μπεκιάρης (19') από κοντά σούταρε άουτ. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 58' ο Κυζερίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο διαιτητής κατελόγισε πέναλτι υποστηρίζοντας ότι η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Παπαγερίδη. Παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων ο Κυζερίδης εκτέλεσε εύστοχα πετυχαίνοντας το 0-1. Στο 70' ο Τελιάδης εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση των αμυντικών της Πτολεμαΐδας και με ψύχραιμο σουτ έγραψε το 0-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Κεμεντσετζίδη (Κιλκίς) εξέφρασαν οι γηπεδούχοι.

ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ: Πιντόλ, Παπαδημητρίου (81' Ξυνάδας), Μαυροματίδης, Παπαγερίδης, Μαργιορίδης, Καραμπατσάκης, Ιβάνοφ, Στεφάνοφ (75' Κωνσταντινίδης), Μιχαηλίδης, Τοπάλης, Τούμπιτς (55' Γκιούλεφ).

ΑΓΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ: Θεοφάνους, Τζιώκας, Παπαδόπουλος, Μπάρμπας, Μαλλούς, Καλλιάκης, Κυζερίδης, Μπεκιάρης (79' Νίκιτς), Τσούκλης (65' Κοσμίδης), Ιορδανίδης (35' Τελιάδης), Σακελλαρίδης.