Register Register  Log in Log in  Profile Profile  Log in to check your private messages Log in to check your private messages  Search Search  Memberlist Memberlist  Usergroups Usergroups  FAQ FAQ  greek-language.gr Forum Index
Πως λέμε: "παιδί τριών και ημίσεως ετών"

 
Post new topic   Reply to topic    greek-language.gr Forum Index -> Γράφοντας Νέα Ελληνικά...
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ευστάθιος



Joined: 01 Jan 1970
Posts: 3

PostPosted: Sun Jan 10, 2010 11:42 am    Post subject: Πως λέμε: "παιδί τριών και ημίσεως ετών" Reply with quote

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την ορθότητα της μεταφοράς στα νέα ελληνικά της αντίστοιχης φράσης της καθαρεύουσας: "παιδί τριών και ημίσεως ετών". Η απόδοση της φράσης αυτής έχω ακούσει να λέγεται και έχω δει να γράφεται ως: "παιδί τρεισήμισυ ετών" ή "παιδί τριάμισυ ετών". Προσωπικά πιστεύω ότι και οι δύο τρόποι έκφρασης είναι λανθασμένοι. Άν αφαιρεθεί το "ήμισυ" λέμε πάντοτε: "παιδί τριών ετών" και ποτέ: "παιδί τρείς ετών" ή "παιδί τρία ετών". Επομένως κατά την προσωπική μου άποψη θα έπρεπε να λέμε "παιδί τριώνμισυ ετών", (αντίστοιχα με το δυόμισυ). Ακόμη για λόγους ευφωνίας θα μπορούσε το "ν" με το "μ" να γίνουν δύο "μ" δηλαδή: "τριώμμισυ". Τι γνώμη έχετε; Ποιό είναι το σωστό;
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    greek-language.gr Forum Index -> Γράφοντας Νέα Ελληνικά... All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group